אודות התוכנית

תוכנית הגמילה הבינלאומית
של נרקונון

התוכנית של נרקונון היא תוכנית אפקטיבית ביותר לגמילה מסמים, סילוק רעלים ושיקום, שאינה כוללת שימוש בתחליפי סם, ומבוססת על טכניקות אשר פותחו על-ידי ל. רון האברד.

נרקונון
שיקם
40
אלף
מכורים
לסמים

רשת מרכזי נרקונון משתרעת ברחבי העולם מנרקונון אֶרוֹהֵד, מתקן הגמילה הגדול מסוגו בעולם, אשר משמש גם כמרכז הכשרה עבור אנשי מקצוע ומתנדבים בתחום הגמילה מסמים.

המרכז, אשר הוקם ב-2001, ממוקם באיזור מיוער בשטח של 1,030 דונם לחופי אגם איפאוּלה בדרום מזרח אוקלהומה. סיינטולוגים עזרו לממן את ההקמה של נרקונון ארוהד, שמאז הקמתו כבר סיפק הסברה לאלפי אנשים, העביר אלפים נוספים דרך תוכנית הגמילה והעביר התמחויות לאנשי מקצוע מ-47 מדינות בארה״ב ומ-20 ארצות בעולם.

הוועדה להסמכה של מתקני גמילה (CARF), ארגון בדיקה עצמאי שמוכר רשמית על-ידי סוכנויות ממשלתיות וחברות ביטוח, נתן את תו התקן שלו לתוכנית נרקונון שמועברת בארוהד כבר מיום פתיחת המרכז. הבדיקות של CARF מדווחות כי תוצאות התוכנית, כשהן נמדדות אל מול הסטנדרט הכללי, "הרבה יותר גבוהות במונחים של תוצאה סופית". מחקרים אירופאים מקבילים הגיעו למסקנות דומות.

מתקני גמילה של נרקונון מסביב לעולם ממוקמים באיזורים שמספקים פרטיות וביטחון עבור אלה שבאים להתגבר על ההתמכרות ולבנות מחדש את חייהם. כל אחד מ-50 המרכזים מספק את מערך השירותים המלא של נרקונון, ויותר מ-70% מהאנשים שסיימו את תוכנית הגמילה והשיקום לא חוזרים להשתמש בסמים ובאלכוהול.

מתחילתה, התוכנית התבססה על עקרונות יסוד אשר ל. רון האברד הבחין בהם: שהאדם הוא טוב ביסודו, שהוא אחראי למצבו ושכל אדם יכול לשפר את מצבו אם יציעו לו דרך מעשית לעשות זאת.

אמצעים מעשיים אלה להתגברות על התמכרות לסמים, הוכנסו לשימוש בפעם הראשונה בכלא של מדינת אריזונה כאשר וויליאם בניטז, אסיר שנגזרו עליו 15 שנות מאסר בגין עבירות סמים, גילה ספר שנכתב על-ידי ל. רון האברד: ׳סיינטולוגיה: יסודות המחשבה׳. בניטז הבין שהספר מכיל כלים שהוא יכול להשתמש בהם כדי לשחרר את עצמו ממלכודת הסמים בה היה לכוד מגיל 13. הוא פנה לשירות בתי-הסוהר וביקש רשות להתחיל תוכנית גמילה מסמים בתוך הכלא. בקשתו נענתה בחיוב וב-19 בפברואר 1966, בניטז התחיל תוכנית ניסיונית בה השתתפו 20 אסירים.

בעזרתו של מר האברד, בניטז ייסד לאחר מכן תוכנית נרקונון רשמית בכלא. עם שחרורו מהכלא, לאחר שהתנדב להישאר בו תקופה נוספת כדי להשלים את יישום התוכנית בצורה מלאה, הוא עבר לקליפורניה ופתח את המרכז הראשון של נרקונון אשר כלל מגורים. בעזרת תמיכתו המתמשכת של מר האברד וסיינטולוגים אחרים, נרקונון המשיכה להתרחב וכיום ניצבת כתוכנית הגמילה מסמים המובילה בעולם.

מתחילתה, תוכנית נרקונון קידמה גמילה מסמים ללא תחליפי סם. עם זאת, בתחילת דרכה התוכנית לא עסקה בגמילה עצמה.

עד 1973, מר האברד המשיך לחקור את הנושא כדי לעזור למכורים לסמים לעבור בשלום את ייסורי הגמילה עצמה עם מינימום של חוסר נוחות, ופיתח נהלים לגמילה מסמים ללא שימוש בתחליפי סם. מינונים מדויקים של תוספי ויטמינים ומינרלים ביחד עם טכניקות מיוחדות מקלים על המתח הנפשי והמצוקה הגופנית. כיום התוכנית של נרקונון כוללת בתוכה מערך שלם של נהלים שפותחו כדי להביא לגמילה מהירה ויחסית ללא כאבים, שלאחריה האדם עובר ניקוי רעלים בעזרת ׳התוכנית לסילוק רעלים לחיים חדשים של נרקונון׳. כאשר התלמיד חופשי מההתמכרות הגופנית, הוא נרשם לקורסים לשיפור החיים שמספקים לו מיומנויות וכלים שיאפשרו לו להצליח בחייו ללא סמים. הקורסים מאפשרים לאדם לקחת אחריות על העבירות שביצע בעברו, לשקם את הכבוד העצמי שלו וללמוד לזהות אנשים בסביבתו שעלולים לעודד התדרדרות מחודשת לשימוש בסמים.

קורסי המיומנויות לחיים כוללים:
קורס ללמוד כיצד ללמוד: הקורס מספק לתלמיד כלים ללמידה ולרכישת השכלה שמגבירים בצורה משמעותית את יכולתו להבין ולשמור על הידע שרכש, והופך את הלמידה לאפשרית עבורו.

קורס יסודות התקשורת: הקורס הזה כולל תרגילים שמחצינים את תשומת ליבו של התלמיד ומאפשרים לו להתמודד עם חייו בנוחות ולפתור בעיות באמצעות תקשורת.

קורס קליטה חושית והתמצאות: מכניס את התלמיד לתקשורת עם אחרים ועם הסביבה. מוציא את תשומת ליבו של התלמיד מתוך זיכרונות מטרידים מתקופת השימוש בסמים, ומאפשר לו להתבונן בעולם סביבו.

מומחי
גמילה מסמים
מ-47
מדינות בארה״ב
ומ-20
ארצות
הוכשרו על-ידי
נרקונון
ארוהד

קורס התגברות על עליות וירידות בחיים: מקנה לתלמיד את היכולת לאתר את אותן ההשפעות בסביבתו שעלולות לגרום לו לחזור לשימוש בסמים, ולטפל בהן. התלמיד רוכש יציבות חדשה אל מול השפעות מזיקות ולומד לבחור חברים ושותפים שישפיעו בצורה חיובית על חייו.

קורס ערכים אישיים ושלמות אישית: התלמיד מקבל תובנה חדשה בנוגע לאתיקה אישית, כנות ויושר, לומד מהי המשמעות של לקיחת אחריות על עבירות ומעשים הרסניים שביצע בעבר וכך משחרר את עצמו מההשפעות השליליות של מעשים שליליים בעבר.

מצבי הקיום: הקורס מלמד את התלמיד ליישם נהלים מדויקים, צעד אחר צעד, כדי לשפר כל פעילות, עיסוק או מערכת יחסים. בעזרת הטכנולוגיה הזאת, התלמיד מסוגל להחזיר לעצמו את הדטרמיניזם-העצמי ולבחור במסלול הישרדותי לחייו.