מחקרים

בונים את היסודות
לעתיד נקי מסמים

קולומביה אינה רק נתיב מרכזי ליצוא קוקאין לעולם, אלא היא סובלת ממגפת קוקאין משל עצמה. עם מאות אלפי מכורים ואחוז השימוש בסמים מבין הגבוהים בדרום אמריקה, הבעיה תפחה לממדים של משבר לאומי והדרישה לפתרונות מעולם לא היתה כה רבה.

בתגובה לכך נרקונון קולומביה פתח את שעריו של מרכז חדש בשטח של 8 דונם וקרא לו טרה-נובה – ארץ חדשה. התוכנית פתוחה לכל אדם מכל שכבות האוכלוסייה, בין אם סטודנטים באוניברסיטה, אנשי מקצוע צעירים או סוחרי סמים לשעבר. כתוצאה מההצלחה של בוגריו, 24 ערים בקולומביה מפנות כיום מכורים לסמים אל נרקונון.

נרקונון קולומביה בבוגוטה מספק שירותי גמילה מסמים כבר הרבה זמן, ובאופן קבוע מלא עד אפס מקום במכורים משכונת המצוקה אל-קרטוצ׳ו, הנמצאת תחת השליטה של קרטל הסמים. לבקשת בני משפחה נואשים, המרכז החל לבצע משימות הצלה בתוך השכונה, כשאנשי הצוות שלו נכנסים ושולפים צעירים ישירות מאחיזתם של סוחרי הסמים. כשהמבצעים שלהם החלו לצבור כותרות בעיתונים, הזעם הציבורי הביא לכך שהממשלה שמה סוף לפעילויות הקרטל באל-קרטוצ׳ו וסגרה את השכונה.

השימוש בסמים
בקולומביה
ירד
ב-50
אחוזים

בעקבות ההכרה כי חינוך הוא הפתרון הטוב ביותר לשים קץ להתמכרות, נרקונון קולומביה החל בפרוייקט לאומי לחלוקת חומרי הסברה. בנוסף לכך, צוות נרקונון העביר עשרות הרצאות הסברה בנושא סמים בבתי-ספר ברחבי הארץ, והגיע ל-93 ערים ב-15 מדינות.

כדי לספק כלים למניעת השימוש בסמים לאנשים שמתמודדים עם בעיית ההתמכרות על בסיס יומיומי, נרקונון העביר סדנאות וחומרים לקצינים במשטרה הלאומית בקולומביה, לכוחות מיוחדים ללוחמה בסמים ולמחלקת המשטרה בקנדי. חומרי הסברה סופקו גם לארגוני משטרה אחרים אשר כללו את המחלקה לחקירת מקרי שחיתות, את משטרת התנועה ואת הכוחות ללוחמה בגרילה, סה״כ 20,000 אנשי משטרה.

פעולות ההסברה בנושא סמים, מניעת השימוש והגמילה מהם של נרקונון תרמו משמעותית להפיכת כיוון המגמה של מגפת הסמים הקולומביאנית, והאומות המאוחדות מדווחות שהשימוש בסמים בקולומביה צנח ב-50 אחוזים ברחבי המדינה.