מחקרים

מרגיעים את האלימות
בקולומביה

צניחה של יותר
מ-50
אחוזים
בשיעור
הפשע
בקולומביה

במשך עשרות שנים קולומביה סבלה מעימותים חברתיים מתמשכים ומאלימות בלתי פוסקת – לוחמת גרילה, מלחמת אזרחים, מאבק עם קרטלי הסמים ו-״מלחמות קוקאין״, עם מאות אם לא אלפי חטיפות ורציחות.

בשנת 2004, האומות המאוחדות תיארו את העימותים בקולומביה בתור ״המשבר ההומניטרי הגרוע ביותר בחצי הכדור המערבי״.

שחקן ובדרן קולומביאני מפורסם החליט לנקוט בפעולה אפקטיבית כדי לעצור את ההתדרדרות בארצו והשתמש בספר ׳הדרך אל האושר׳ כדי להתערב במשבר הלאומי הזה. הוא יצר הצגה יוצאת דופן על 21 הכללים והציג אותה עד כה ל-150,000 אזרחים ואנשי צבא. עבור הישגיו, הוא זכה לכינוי ״חייל של אושר״ משר ההגנה של המדינה.

קולונל במשטרה הלאומית של קולומביה גילה את ׳הדרך אל האושר׳ כאשר החוברת הוצגה לראשונה בקרטחנה, עיר נמל ששגשוגה הכלכלי תלוי בתיירות. מקור ההכנסה החיוני הזה היה תחת איום בעקבות הסלמת הפשע, כאשר מספר מקרי השוד המזוין הוכפל בכל שנה. לאחר שהוכשרו להשתמש ב-׳דרך אל האושר׳, הקולונל וקציניו החלו בחלוקת החוברת בפלאזה סנטו דומינגו, מרכז חיי הלילה של קרטחנה. הם גם חילקו את החוברת בפרבר טרהנובה ולחובבי מלחמות השוורים בפלאזה דה טורוס. חלוקה אינטנסיבית התבצעה גם בבתי-ספר, בליווי סמינרים לאלפי תלמידים. בסופו של דבר עשרות אלפי אזרחים בקרטחנה הכירו את 21 הכללים. התוצאה היתה ירידה של 27 אחוזים בפשיעה, וקרטחנה הוכרזה כעיר הבטוחה ביותר בקולומביה.

מיד לאחר מכן פתח הקולונל בתוכנית לאומית להכשרת כוחות המשטרה ברובעי אנגטיבה וסליטרה של בוגוטה, והם חילקו את החוברת במופעי רוק, לסטודנטים באוניברסיטה, בשווקים הפתוחים בעיר סנטה-מרתה וביישוב הקולוניאלי וייה דה לייבה. בסיכומו של דבר, עשרת אלפים שוטרים חילקו את החוברת ב-21 ערים.

כאשר קולומביה אירחה ספורטאים מ-24 מדינות לגביע העולם בכדורגל לנוער, כוחות המשטרה חילקו 300,000 חוברות ב-10 ימים. גביע העולם בקולומביה הסתיים ללא דיווח אחד על אלימות.

בסך הכול, משטרת קולומביה העבירה סמינרים של ׳הדרך אל האושר׳ ל-3 מיליון אזרחים וחילקה חוברות ל-20 אחוזים מהאוכלוסייה. שיעור הפשיעה צנח ב-50 אחוזים והתיירות בקולומביה צמחה יותר מאשר בכל מדינה אחרת באמריקה הלטינית. לדברי גורמים בכירים במשטרת קולומביה, חלק גדול מהקרדיט עבור השינוי הזה מגיע ל-׳דרך אל האושר׳.