מחקרים

סלובקיה
משמשת דוגמה טובה

ניתן להדגים את ההשפעה של ׳הדרך אל האושר׳ דרך תגובת השרשרת שנבעה מיישום של כלל אחד בלבד – במקרה זה, ״הגן על סביבתך ושפר אותה״.

בעיירה ג׳אסוב שבדרום-מזרח סלובקיה, חצי מהאוכלוסייה הם צוענים. לכל אורך ההיסטוריה הצוענים היו קורבנות לאפליה גורפת, והם עדיין מהווים מעמד נחות בחברה הסלובקית. בנוסף, הסביבה שלהם משקפת את ההזנחה והעוני שנובעים מהיותם מעמד מוזנח בשולי החברה.

הצוות הסלובקי של ׳הדרך אל האושר׳, בתיאום עם גורמים בקהילה, החליטו לטפל בסיטואציה. תחילה הם ערכו תדרוך מלא על החוברת, הספר המוסרט והתוכנית של ׳הדרך אל האושר׳ למומחי משטרת ג׳אסוב, המכונים כך מכיוון שהם מתמחים בענייני הקהילה הצוענית. המשטרה אישרה את ביצוע הפרוייקט בקהילה והסכימה לספק את החומרים.

צוות ׳הדרך אל האושר׳ בסלובקיה הציג את התוכנית לגורמים במשטרה והחל בפרוייקט ניקיון ששינה את פני קהילת הצוענים מקצה אל קצה.
צניחה של
40
אחוזים
בשיעור הפשיעה
בסלובקיה

הצוות של ׳הדרך אל האושר׳ יצא לדרך וחילק עותקים של החוברת בשכונות של הקהילה הצוענית, תוך שהוא מעודד את התושבים לקרוא וללמוד את הכללים. כתוצאה מפעולה זו החלה לצמוח תפיסה חדשה, לפיה הצוענים יכולים לשפר את יחסיהם עם הקהילה בכללותה על-ידי כך שבראש ובראשונה הם ישפרו את הסביבה המיידית שלהם.

השכם בבוקר אביבי אחד, צוות ׳הדרך אל האושר׳ וקבוצה של תושבים צוענים התחילו לעבוד. העירייה סיפקה מגרפות, כפפות, שקיות אשפה, מריצות ומשאיות. הרמת המשאות הכבדים והעבודה המלוכלכת (במלוא מובן המילה) בוצעו כולן על-ידי הקהילה הצוענית והצוות של ׳הדרך אל האושר׳.

בארבע שעות בלבד, נאספו ופונו משם 12 הטונות הראשונות של אשפה. תוך שלושה ימים, הצוות המשולב של ׳הדרך אל האושר׳ והצוענים פינו יותר מ-150 טונות של אשפה מהשכונות, ללא שום סיוע מבחוץ. השינוי היה מדהים, ככל שזה נגע לצוות, לקהילה הצוענית ולמשקיפים מהצד. אכן, השינוי של הסביבה היה כל-כך חסר תקדים ודרמטי, שהסיפור סוקר בהרחבה ובגישה חיובית בטלוויזיה הסלובקית.

מיד לאחר מכן, מומחי המשטרה דיווחו על צניחה של 40 אחוזים בפשיעה בג׳אסוב, שנזקפה ישירות ליישום של ׳הדרך אל האושר׳.