אוקלנד, ניו-זילנד

אתר היסטורי חשוב נולד מחדש – סיינטולוגיה פותחת ארגון חדש באוקלנד

21 בינואר 2017

אוקלנד חוגגת את אירוע הפתיחה של ארגון סיינטולוגיה לאומי חדש עבור ניו-זילנד באתר היסטורי שצופה על העיר.

רוחניות. מורשת. מסורת. היסטוריה. חינוך. למידה. אלה עמודי התווך שעליהם ניצב ארגון הסיינטולוגיה האידיאלי החדש של ניו-זילנד, המקום שבו התאספו סיינטולוגים מבני המקום ומעבר לאוקיאנוס השקט עם חברים ותומכים ביום שבת, ה-21 בינואר, כדי לחגוג את הלידה מחדש של ארגון הסיינטולוגיה השני הוותיק בעולם.

האתר ההיסטורי המקומי האהוב, שצופה על העיר ועל נמל וֵייטמאטה היפהפה של אוקלנד, שומר ושוחזר באופן מושלם על-ידי סיינטולוגיה בשיתוף פעולה עם אדריכלים ומומחים לשימור; השימור הזה מהווה תחייה של מקום שהיה פעם מרכז של הכשרה רוחנית עבור כמרים ומלומדים דתיים במשך כמעט יובל שנים.

"אנחנו לא מתייחסים לבניינים של ארגונים אידיאליים כבניינים בלבד. ליתר דיוק, אנחנו מתייחסים לבניינים שלנו בתור 'כלי שיט לחיים' ובתור מארג נושם של הקהילות שלהם. כתוצאה מכך, כשאנחנו משיבים beings רוחניים לחיים על-ידי כך שאנחנו משיבים להם את תחושת הרוחניות שלהם – כך הארגון האידיאלי בעצמו מתעורר לחיים. לכן אנחנו מודים לאוקלנד שמאפשרת לנו לשמש בתור האפוטרופוסים של ארגון אידיאלי ששייך לניו-זילנד באותה המידה שהוא שייך לנו".– מר דיוויד מיסקביג', יושב-ראש מועצת המנהלים Religious Technology Center

האתר ההיסטורי נוסד במקור ב-1844 והורחב שוב ב-1927 – לפני 90 שנה בדיוק – בתור הקולג' התיאולוגי המתודיסטי של השילוש הקדוש כדי להכשיר תיאולוגים נוצרים, שמאוחר יותר יצאו לשליחויות מיסיונריות ברחבי האוקיאנוס השקט. בגלגול החדש שלו, כמרכז רוחני עבור סיינטולוגים מכל ניו-זילנד, הוא משלים מעגל עם הרעיונות של אמונה ורוחניות תחת עיקרי האמונה של סיינטולוגיה שמטרתם עולם ללא מלחמה או מחסור שמסור למטרות הומניטריות.

וכך קרה שביום שבת, ה-21 בינואר, ארגון הסיינטולוגיה החדש פתח את דלתותיו למבנה היפה והמשוחזר בקפידה לא רק עבור מה שיהיה שליחותו הרוחנית, אלא גם למאמצים הנמרצים שלו להגיע למגזר רחב יותר של האוכלוסייה עם תוכניות הומניטריות ותוכניות נגד סמים שכבר הופעלו במדינה במשך עשרות שנים.

דיוויד מיסקביג', המנהיג הרוחני של דת הסיינטולוגיה, הנחה את טקס הפתיחה כדי לפתוח באופן רשמי את הארגון האידיאלי החדש. בנאום החניכה שלו, מר מיסקביג' דיבר על המשמעות של הפתיחה והאפשרויות שינבעו מכך לכל אוקלנד.

"אנחנו לא מתייחסים לבניינים של ארגונים אידיאליים כבניינים בלבד. ליתר דיוק, אנחנו מתייחסים לבניינים שלנו בתור 'כלי שיט לחיים' ובתור מארג נושם של הקהילות שלהם. כתוצאה מכך, כשאנחנו משיבים beings רוחניים לחיים על-ידי כך שאנחנו משיבים להם את תחושת הרוחניות שלהם – כך הארגון האידיאלי בעצמו מתעורר לחיים. לכן אנחנו מודים לאוקלנד שמאפשרת לנו לשמש בתור האפוטרופוסים של ארגון אידיאלי ששייך לניו-זילנד באותה המידה שהוא שייך לנו".

הפתיחה של הארגון מאחדת רוח של שיתוף פעולה בתוך הקהילה, וההתחייבות של סיינטולוגיה שכבר באה לידי ביטוי על-ידי עזרה בשימור המורשת של השכונה גרפטון באוקלנד, והחזרת הבניינים לגדולתם המקורית, דבר שחברי הקהילה המקומית מתארים כמתן כבוד ל-"מורשת רציפה בתור מקום של הארה וידע רוחני".

מנהיגים מדיניים וקהילתיים מקומיים ואנשים שמעורבים בכמה מהשליחויות ההומניטריות החילוניות של סיינטולוגיה דיברו במהלך אירוע הפתיחה בשבת, וציינו את חשיבותה של השליחות ההולכת וגדלה של הדת במדינה.

רובין ביירון, יועצת אדריכלית במוסד 'מורשת ניו-זילנד', סיפרה לכמה אלפי משתתפים שנוכחו בפתיחה שהחיבור בין העבר וההווה מציע "הקבלה מאוד מספקת, כי האתר ההיסטורי הזה שבמקור נבנה כמקום ללימוד והכוונה רוחניים, חווה עכשיו התעוררות רוחנית כביתו החדש של ארגון סיינטולוגיה באוקלנד.

"המסירות שלכם בשחזור פנינת המורשת הזאת היא בלתי נשכחת", היא אמרה. "הבניין עבר שנים רבות של הזנחה ולכן המבצע הזה ייצג מחויבות גדולה. אבל אתם הערכתם את העושר של ההיסטוריה שנמצאת בין הקירות האלה, ודאגתם לחומרים יקרי הערך ולמלאכת האומנות שהושקעה בהם".

לדבריה, החל מהלבנים האדומות ואבן האואמרו הלבנה ששימשו לבניית החזית, ועד לשחזור של עץ האלון עם הגימורים העדינים שלו באולם הכניסה והספרייה ושחזור הפנלים מעץ רימוּ והרצפות מעץ הג'ארה, העבודה גרמה למבנה להתבלט כעבודת אומנות לשמה.

אבל הוא מייצג הרבה יותר עבור קהילה שראתה איך התוכניות של סיינטולוגיה בנושאי זכויות האדם, צדק חברתי ומאבק נגד סמים כבר יוצרות שינוי בחייהם של צעירים ובוגרים באוקלנד ושיתרחבו עוד יותר דרך מאמציהם המשולבים של מאות מתנדבים וחברי צוות שיעבדו מבסיס הבית החדש של הדת בניו-זילנד.

איבון גאלווין, יועצת בתוכנית למניעת פשיעה בקרב בני נוער בניו-זילנד, אמרה שהיא רואה הזדמנויות חדשות מההתרחבות של הדת. "היום, המטרה שלי היא לדאוג לבני נוער בסיכון", היא סיפרה לאורחים שהתכנסו. "כאשר רק הצטרפתי למערכת וראיתי איך מתייחסים לבני נוער, אמרתי לעצמי: 'אני חייבת לגלות משהו על זכויות האדם'. אבל לא הצלחתי למצוא אף אחד שעושה משהו בקשר לזה.

ואז שמעתי על ארגון הסיינטולוגיה והמתנדבים שלכם", היא סיפרה. "לכן, נסעתי לצד השני של העיר כדי למצוא אתכם, וכשמצאתי אתכם, אני זוכרת שאמרתי לכם: 'אני רוצה את התוכנית הזאת על זכויות שאתם עושים!' וכך התחלנו תנועה מאוחדת ללמד את זכויות האדם לנוער של אוקלנד".

בעבודה הזאת היו הקבלות לעבודה של תומס הנרי, יועץ למשטרת ניו-זילנד ופעיל בלתי נלאה נגד השימוש לרעה בתרופות פסיכיאטריות ולמען טיפול נפשי אחראי במדינה. "אני מטפל במשפחות שהובטח להן ה-'פתרון' הקל של תרופות פסיכיאטריות שמתויגות בתור טיפול מהיר", הוא אמר.

"ובסופו של דבר האנשים מוצאים את עצמם מכורים לתרופות ועמוק יותר בצרות. ראיתי את זה במשך כל חיי. מניסיוני, לעתים מאוד קרובות מתעלמים מהסיבות האמיתיות שנמצאות מאחורי סוגיות נפשיות ורוחניות. הבעיה האמיתית היא שאנשים לא יודעים שום דבר על פסיכיאטריה ועל בריאות הנפש עד שהיא משפיעה עליהם באופן אישי", הוא ציין. "אבל אחרי שמצאתי את ועדת האזרחים לזכויות האדם, אנחנו כבר לא מגששים יותר באפלה. כי יש קול באפלה, והוא מוביל אל האור, והקול הזה הוא CCHR".

מריאנה פקה, יושבת-הראש של Maori Wardens Charitable Trust היוקרתי בדרום אוקלנד, סיכמה את המשמעות של היום הזה בצורה הטובה ביותר. "כל חבר בסיינטולוגיה שעבדתי איתו מתמקד בריפוי העולם שלנו. אני מאמינה שהסיינטולוגים הם המשאבים החיים של התנועה שלכם. זה לא קל להביע את הכרת התודה שלי לאנשים שמצילים חיים כל יום. אבל באופן אישי, אני יודעת שכל אחד מכם עזר לשנות את החלק הזה של העולם. וביחד עם הארגון האידיאלי הזה, השינוי הזה יגיע לכל קהילה במדינת האי שלנו".


הרקע הרוחני והחינוכי של המקום החדש הזה – בבניין שכן גם מתקן החינוך של מדינת ניו-זילנד בשנות ה-70, ופעם גם היה בו בית-ספר לעיצוב ואומנות – יביא לכך שהבניין המשוחזר של סיינטולוגיה יביא להתחדשות של הזדמנויות להמשיך ללמוד, ללמד ולהשפיע באופן נרחב מבחינה רוחנית.

ארגון הסיינטולוגיה הראשון של ניו-זילנד נפתח ב-1955, והצמיחה וההתרחבות שלו במהלך יותר מ-60 שנה מאז היו הגשמת החזון של המייסד ל.רון האברד עבור סיינטולוגיה ועבודתה באיזור.


הארגון החדש באוקלנד מספק למבקרים מבוא לדיאנטיקה ולסיינטולוגיה, שמתחיל במרכז המידע לציבור. המצגות שלו, שמכילות יותר מ-500 סרטים, מציגות את האמונות והעיסוקים המעשיים של דת הסיינטולוגיה ואת החיים והמורשת של המייסד ל. רון האברד.

מרכז המידע מציע גם סקירה מפורטת על התוכניות ההומניטריות הרבות בתמיכת סיינטולוגיה. הן כוללות מיזם חינוכי עולמי בנושא זכויות האדם; תוכנית מרחיקת לכת לחינוך נגד סמים, למניעת השימוש בהם ולגמילה מהם; רשת עולמית של מרכזים ללימוד קרוא וכתוב ולמידה; ותוכנית היועצים הרוחניים המתנדבים של סיינטולוגיה, שמייצגת היום את כוח הסיוע העצמאי הגדול ביותר בעולם.

הארגון האידיאלי של אוקלנד כולל גם קפלה שמשמשת להתכנסויות קהילתיות של סיינטולוגיה, כולל שירותי סוף שבוע, חתונות וטקסים להענקת שם, וגם למגוון אירועים לכל הקהילה שפתוחים לבני כל הדתות. הבניין כולל גם מספר רב של חדרי סמינרים וכיתות לימוד, בנוסף לקומה שלמה שמוקדשת לאודיטינג (ייעוץ רוחני) של סיינטולוגיה.


בתור אירוע הפתיחה הראשון של 2017, הפתיחה של אוקלנד ממשיכה תקופת צמיחה עצומה עבור הדת ב-12 החודשים האחרונים. ויש עוד בדרך, עם פתיחות שמתוכננות בשנה הבאה במרכזי תרבות באפריקה, אירופה, בריטניה וצפון אמריקה.