סיליקון ואלי, קליפורניה

המקום בו רוחניות משתלבת עם גאונות אנושית: ארגון סיינטולוגיה חדש נפתח בסיליקון ואלי

18 בפברואר 2018

בירת ההיי-טק העולמית, שמפורסמת בשל המהפכה הדיגיטלית, מקדמת בברכה את הטכנולוגיה הדתית המהפכנית של ל. רון האברד.

יש מקומות כל-כך מיוחדים שרק השמות שלהם מעוררים תמונות ומילים עוצמתיות – גטיסבורג, סטונהנג', הפרתנון, אם לציין כמה מהם. מקומות שבהם אגדות, מעשים נועזים ומאורעות היסטוריים נולדו ותועדו.

הנה עוד אתר אגדי: סיליקון ואלי, השוכן בין מפרץ סן-פרנסיסקו והרי סנטה קרוז. זה היה המקום שבו העידן הדיגיטלי היכה שורש ופרח, המקום בו כמעט כל דבר בתרבות האנושית השתנה באמצעות שבבי המחשב והאינטרנט, המקום בו השפה של העתיד נכתבה באחדות ובאפסים.

מר דיוויד מיסקביג', יושב-ראש מועצת המנהלים של Religious Technology Center, הנחה את טקס החניכה התוסס ביום ראשון, 18 בפברואר, בלב הסיליקון ואלי.

וביום בהיר בסוף החורף, 18 בפברואר 2018, פרק חדש נוסף לאגדה של סיליקון ואלי. במקום מיוחד בו יש הערצה לגאוניות של האינטלקט, 2,000 אנשים התכנסו כדי לחגוג ממד חשוב נוסף של האנושות: הנפש.

האירוע היה הפתיחה של ארגון הסיינטולוגיה של סיליקון ואלי. כשהוא מנציח את הסגנון ואת התרבות של העולם הדיגיטלי, הארגון הוא מבנה מודרני ונוצץ, בעל שתי קומות, בשטח של 4,600 מטר רבוע, ונמצא מספר דקות ממרכז העיר מאונטיין וויו בלב הסיליקון ואלי. לידו נמצאים קמפוסים ומבני משרדים ענקיים שבתוכם יושבים גוגלפלקס, מיקרוסופט, אפל, אינטל, טסלה, נטפליקס ו-eBay.

"כאן, אכן, זה המקום שבו מהפכת 'הטכנולוגיה הדיגיטלית' יכולה להפוך לאבולוציית 'הטכנולוגיה הרוחנית' – והכול בשם פקחות האדם, גאוניות האדם וחופש אישי", אמר דיוויד מיסקביג', המנהיג הרוחני של סיינטולוגיה, בעת חניכת הארגון בסיליקון ואלי, הארגון ה-65 מסוגו ברחבי העולם. הארגונים האלה מגלמים את השאיפה הכפולה של מייסד הסיינטולוגיה ל.רון האברד – המקומות האופטימליים בהם חברי הדת יוכלו להתקדם לאורך הנתיב הרוחני שנקרא 'הגשר לחופש מוחלט', ושבהם קהילות שלמות יכולות לקחת חלק פעיל במלחמות המצווה נגד סמים, נגד סכסוכים חברתיים והתעללות פסיכיאטרית, לקדם אתיקה ומוסר, לתמוך בזכויות האדם ולתת מענה לאסונות.

והארגונים הם נקודת מוקד עבור קהילות – ואפילו יותר מכך, מקום שבו השילוב של מיינד, גוף ונפש הוא מציאות מוחשית. כפי שמר מיסקביג' הסביר לקהל של סיינטולוגים ותומכים, עם הפתיחה החגיגית של ארגון הסיינטולוגיה החדש של סיליקון ואלי, חיבור חדש מגיע: העוצמה לשחרר את הפוטנציאל המלא של המילניום החדש הזה, העוצמה של הנפש.

לפתיחה של הסיליקון ואלי היה מעמד ייחודי. ארגון סיינטולוגיה חדש נוסף, סולט לייק סיטי, גם נחנך על-ידי מר מיסקביג' במהלך אותו סוף שבוע. זאת הפעם הראשונה שסיינטולוגיה פתחה שני ארגונים חדשים אחד אחרי השני – כעדות לקצב המואץ של פתיחת ארגונים וההתרחבות העולמית הגדלה של הדת.

ביחד עם סיליקון ואלי, סיינטולוגים היו פעילים באיזור המפרץ במשך שנים בסן-פרנסיסקו, סן חוזה ולוס גאטוס הקרובות. בעזרת הקמפיין 'מאוחדים למען זכויות האדם' בחסות הדת, סיינטולוגים ומתנדבים מקומיים לימדו יותר מ-10,000 תושבים את זכויות האדם שלהם. התוכנית 'עולם נקי מסמים' הוכחה כאפקטיבית ביותר, עם יותר מ-300,000 חוברות של 'האמת על סמים' שחולקו, כשהן תורמות לירידה בפשיעה הקשורה לסמים באיזורים בעלי סיכון גבוה – הירידה הראשונה במהלך יותר מעשור. ולאחרונה, יועצים רוחניים מתנדבים מקומיים של סיינטולוגיה סיפקו הקלה לצוותי החילוץ בעקבות השריפות במחוז סונומה ב-2017.

הרבה מהמנהיגים האזרחיים המהוללים של הסיליקון ואלי הצטרפו לחגיגת הפתיחה הגדולה: מר ג׳יימס סוויני, עורך-דין פעיל באגודה הפוליטית של האמריקאים השחורים של קליפורניה, לוטננט גלן וולש מהמשרד הפדראלי של מדיניות השליטה בסמים, מיס אנו פשאווריה, יועצת העיר פרמונט, והכומרה אליס בבר-בנקס, המשרד לאחווה נוצרית, ויועצת של השירותים הרפואיים לילדים של קליפורניה.

מר סוויני שיבח את ארגון הסיינטולוגיה ואת תמיכתו ב-ועדת האזרחים לזכויות האדם (CCHR), שנלחמת בסימום-יתר של ילדי אומנה בקליפורניה. "לארגון הסיינטולוגיה יש מסירות בלתי פוסקת לאנושות", הוא אמר. "אני רוצה לקרוא לזה 'נחישות עיקשת' בשמו של הבחור הטוב. והייתי בר מזל מספיק כדי שיהיה לי מבט מהשורה הראשונה. למעשה, צעדתי אל תוך הזירה. נלחמנו והשגנו שינוי קבוע כדי לרסן את הסימום של הילדים שלנו וחרטנו את זה בחוקים של המדינה שלנו".

לוטננט וולש דיבר על ההיסטוריה הארוכה שלו עם התוכנית עולם נקי מסמים בחסות ארגון הסיינטולוגיה: "ראיתי איך סמים מחריבים אינדיבידואל. לסמים לא אכפת מהדת שלך, מהמצב הכספי שלך, מהמין שלך, או כמה חברים יש לך בפייסבוק", הוא אמר. "אז הסוף של זה הוא כאן, הסוף של זה הוא עכשיו, והסוף של זה הוא 'עולם נקי מסמים' וארגון הסיינטולוגיה. בניתם תנועה שיכולה למעשה לעצור את הגאות של שימוש בסמים".

מיס פשוואריה אמרה לקהל, "אני מאמינה שארגון הסיינטולוגיה יכול להוביל את תהליך ההחלמה עבור כל אזרחי הסיליקון ואלי. זה נותן לי הרבה תקווה לראות עכשיו את התוכניות שלכם סוללות נתיב לחיים טובים יותר בדיוק כאן". באיזור הידוע בחשיבה החדשנית שלו, היא הוסיפה, "היום, אנחנו חוגגים פרדיגמה חדשה לגמרי של אפשרויות. כי, אחרי הכול, זו הדת של המאה ה-21 – סיינטולוגיה!"

והכומרה בבר-בנקס תיארה את השותפות שלה עם סיינטולוגים בהגנה על קהילות מאוחדות באמצעות שיתוף פעולה בין-דתי. "למדתי על הסיינטולוגיה בלשכה הבין-דתית, כשהצטרפתי לפני יותר מעשור", היא אמרה. "זה היה מאוד מרגש לראות 10 מנהיגים דתיים סביב השולחן, כולם שונים במראה, שונים בהתנהגות, שונים בחשיבה. אבל כאשר עברנו דרך תפילה עם ועבור האחר, היינו אחד ... הדרך שבה אנחנו מתייחסים אחד לשני, זה כאילו שאנחנו מאוחדים. כן, זו האמריקה שכולנו רוצים, מתעוררת לחיים ממש מול העיניים שלנו בארגון הסיינטולוגיה.

בשם אחוות אחים ואחיות נצחית", היא הוסיפה, "בואו נעמוד על הרגליים ונחגוג את היום הנהדר הזה ואת הפתיחה החגיגית הזאת. ובואו נעמוד יחד כדי ליצור אומה טובה יותר ועולם טוב יותר!"


מבקרים מגיעים לארגון הסיינטולוגיה החדש של הסיליקון ואלי דרך חצר מרווחת עם עצי דקל. הם נכנסים למרכז מידע לציבור שמציע להם מבוא לדיאנטיקה וסיינטולוגיה. המצגות שלו, שמכילות יותר מ-500 סרטים ב-17 שפות, מציגות את האמונות והעיסוקים המעשיים של דת הסיינטולוגיה ואת החיים והמורשת של המייסד ל. רון האברד.

מרכז המידע גם מפרט את התוכניות ההומניטריות הרבות שסיינטולוגיה תומכת בהן. הן כוללות מיזם חינוכי עולמי בנושא זכויות האדם; תוכנית מרחיקת לכת לחינוך נגד סמים, למניעת השימוש בהם ולגמילה מהם; רשת עולמית של מרכזי אוריינות ולמידה; ותוכנית היועצים הרוחניים המתנדבים של סיינטולוגיה, שהפכה לכוח הסיוע וההצלה העצמאי הגדול ביותר בעולם.

הקפלה של ארגון הסיינטולוגיה החדש משמשת להתאספויות קהילתיות של סיינטולוגים הכוללות שירותי סופשבוע, חתונות וטקסי הענקת שם – וגם לאירוח אירועים קהילתיים מקיפים כמו נשפים, סמינרים וסדנאות, הפתוחים לבני כל הדתות.

בית הקפה ביישור המעוצב – עם מקומות ישיבה בפנים ובחוץ – מציע מקום מפגש לאנשים שמשתתפים באירועים, וגם לסיינטולוגים בהפסקות בין שירותי הסיינטולוגיה שלהם.

הארגון החדש מספק את כל שירותי המבוא. מבקרים משתתפים לעתים קרובות בסמינרים של דיאנטיקה וסיינטולוגיה בשעות אחר הצהריים, הערב ובסופי השבוע, המקנים סקירה של עקרונות בסיסיים ויישומם בחיים, וגם מערך של קורסי סיינטולוגיה לשיפור החיים כדי לעזור לשפר כל היבט של החיים.

ארגון הסיליקון ואלי גם כולל עשרות חדרים מצוידים במיוחד שמספקים את הסביבה האידיאלית עבור אודיטינג של סיינטולוגיה (ייעוץ רוחני). חדרי קורסים רבים גם מוקדשים לכשרה של אודיטורים (יועצים רוחניים), עבור סיינטולוגים שלומדים את הטכנולוגיה של אודיטינג, כדי לעזור לאחרים להשיג חופש רוחני.


הפתיחה של ארגון הסיינטולוגיה החדש של הסיליקון ואלי מגיעה במהלך תקופה של התרחבות מאסיבית עבור הדת עם 65 ארגוני סיינטולוגיה חדשים מלוס-אנג'לס עד טמפה, מלונדון עד מילאנו, מתל אביב עד טוקיו ומקאושיונג עד בוגוטה, כולל 19 שנפתחו רק במערב ארצות-הברית.

רק בשנה הקודמת, פתיחות של ארגוני סיינטולוגיה חדשים התקיימו באוקלנד, ניו-זילנד; סן פרננדו ואלי, קליפורניה; מיאמי, פלורידה; קופנהגן, דנמרק; דבלין, אירלנד; ברמינגהם, בריטניה; אמסטרדם, הולנד;יוהנסבורג צפון, דרום-אפריקה; וסולט-לייק סיטי, יוטה.

פתיחות נוספות מתוכננות ב-2018 בערים מרכזיות באירופה, באמריקה הלטינית, בצפון אמריקה, באפריקה ובאוסטרליה.