דבלין, אירלנד

מרכז סיינטולוגיה לפעילות הדדית ולשותפות נפתח בדרום דבלין

14 באוקטובר 2017

ארגון סיינטולוגיה ומרכז קהילתי חדשים באחוזה רחבת ידיים פותחים את דלתותיהם לקהילות של דבלין.

אירלנד היתה מאז ומתמיד ארץ של נופים קסומים שמעוררים זיכרונות של יופי עתיק וסיפורים נצחיים, שעל פי האמונה, אם מספרים אותם שוב ושוב הם גורמים לכדור הארץ להמשיך להסתובב על צירו. המסורת הזאת ממשיכה בעולם של ימינו עם יופי, להט וגאווה שהופכים את אי האיזמרגד למקום שתמיד קורא לאדם לחזור ולבקר בו.

וכך, באחר צהריים נפלא בחודש אוקטובר, בדיוק 12 חודשים אחרי הפתיחה החגיגית של משרד לאומי בכיכר מריון ההיסטורית בדבלין, הסיינטולוגים גזרו את הסרט על ארגון ומרכז קהילתי חדשים. המרכז מיועד להציע תוכניות בחסות סיינטולוגיה ולספק מקום מרכזי עבור פעילויות ואירועים מקומיים כדי לחזק את הקהילות ברחבי דבלין ובכל אירלנד.

הנוכחות של מר מיסקביג' בעיר הבירה של אירלנד מדגישה את החשיבות של היום, כשהוא מנחה את טקס פתיחת ארגון הסיינטולוגיה והמרכז הקהילתי החדשים של דבלין.

"היום אנחנו מקיימים את התחייבותנו לתת כבוד לארץ שהמייסד שלנו, ל. רון האברד, אהב כל-כך, ולעם שהוא תיאר בתור חם להפליא, אפילו אם מזג האוויר הוא לא תמיד כזה", מר דייוויד מיסקביג', המנהיג הרוחני של דת הסיינטולוגיה, אמר לקהל שנאסף. "ואם המילים האלה לא מבטאות את זה, אז הרשו לי לצטט את דבריו של מר ייטס שלכם: 'פעמים רבות האדם חי ומת בין שני קצות נצחיותו ... ואירלנד העתיקה ידעה כל זאת'."

מר מיסקביג' ציין שהמתנות של הידע הזה ניתנו לעולם עם חן שמשתקף ברוח שיתוף הפעולה והשירות לקהילה שהמרכז החדש מייצג.

"אז לאירלנד הנצחית, לאירלנד הנשגבת: שמרתם את הספרות חיה במשך 500 שנה. בניתם את אמריקה, וייתכן שאפילו גיליתם אותה. לימדתם את המין האנושי שוויון ואיך לחיות בכבוד בהיעדרו. ולימדתם אותנו שהנכס היקר מכול הוא היופי, שלמענו אתם נלחמים. מהסיבה הזו אנחנו גאים לעמוד לצידכם, כשאנחנו פותחים את ארגון הסיינטולוגיה והמרכז הקהילתי החדשים האלה בדבלין".

ואומנם, לעיר יש מקום מיוחד בהיסטוריה של סיינטולוגיה, כי ב-1956, מייסד הסיינטולוגיה ל. רון האברד חי בדבלין ועבד בכיכר מריון, שם הוא פיתח את 'קורס היעילות האישית', תוכנית שנועדה לאפשר לכל אחד לתפקד בצורה אפקטיבית יותר בחיים.

המשרד לעניינים לאומיים בכיכר מריון, שנפתח ב-15 באוקטובר 2016, הצית מחדש את המסורת הזאת, והציע תוכניות בחסות הסיינטולוגיה בכל רחבי אירלנד. במהלך 12 החודשים האחרונים המשרד הגיע למאות אלפי תלמידים וסטודנטים, מורים ואזרחים מן השורה באמצעות מיזמים עירוניים שכוללים מניעת שימוש בסמים, ידיעת קרוא וכתוב, מודעות לזכויות האדם ופעילויות לנוער. צוות המשרד הלאומי שימש גם להעברת שיעורים בין-דתיים באוניברסיטה, ערבי גאלה נושאי פרסים לכבוד פעילים מובילים למניעת שימוש בסמים ואירועי יום פתוח כדי לקדם את 'ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם'.

כשהם ממשיכים באותה הגישה, ארגון הסיינטולוגיה והמרכז הקהילתי החדשים, שנפרשים על קמפוס של 25 דונם בלב דרום דבלין, מיועדים באופן בלעדי לשמש כבית לקהילה כולה וכמקום מפגש של פעילות שיתופית. בפנים, האודיטוריום החדיש שמכיל 1,050 מושבים מצויד במלואו לקיים כל סוג של אירועים מקומיים, החל מאירועי צדקה, הופעות, ערבי ספרות ומפגשים שכונתיים, ועד לסמינרים חינוכיים, ועידות ופעילויות עירוניות. מגרש הספורט של המרכז מצויד גם הוא במלואו ומאפשר משחקי כדורגל גאלי, הרלינג, רגבי ופוטבול. למעשה, המבנים, שכוללים חדרי ישיבות ובית קפה עם שירות מלא, זמינים לשימוש על-ידי ארגונים קהילתיים וארגוני צדקה כולל מועדונים מקומיים, בתי-ספר וארגוני נוער.

כשהם מדגישים את ההזדמנויות שנוצרו על-ידי השיפוץ של אתר נטוש והפיכתו למרכז שהופחה בו מחדש רוח חיים עבור הקהילה, נכבדים מקומיים ונכבדי העיר נתנו כבוד לאחווה ולרוח האירוע. ביניהם היו: גב' ניקולה קיטינג, פעילה נגד סמים מטאלט; גב' אמינה מוסטפה קיוך, מנהלת התוכנית ספורט נגד גזענות; ומר פיליפ קאמינגס, משורר ומתרגם עטור פרסים.

עם עשרים שנות ניסיון בקו החזית במאבק נגד בעיות של התמכרות ושימוש בסמים, גב' קיטינג רואה בקמפיין 'האמת על סמים' בחסות הסיינטולוגיה צורך חיוני: "אירלנד היא ארץ יפה", היא אמרה. "אבל לרוע המזל אנחנו סובלים ממגפת סמים. חמישים וארבעה אחוזים מהתושבים שלנו משתמשים בחומרים בצורה מזיקה והמכורים משוטטים ברחובות ובביבים של דבלין כנשמות אבודות. אבל התוכנית שלכם של 'עולם נקי מסמים' היא ישירה ומדברת לכולם. וכבר ראיתי איך השימוש בה גדל – גם כאן בדבלין וגם כל הדרך עד קורק. הושטתם יד לעזרה למכורים, לחסרי הבית, לנוער בסיכון, למשפחות של מהגרים ולאירים מכל רקע. למעשה, איך צורך להוסיף ולומר דבר, כשכבר נתתם את 'האמת על סמים' ליותר מ-500,000 איש באירלנד".

גב' קיוך המשיכה ותיארה תנועה כלל-ארצית למען זכויות האדם שפעלה ב-12 החודשים האחרונים תחת הדגל של 'מאוחדים למען זכויות האדם': "כל בן ובת בתוכנית החינוכית שלנו 'קחו אותנו בחשבון' מקבלים עותק של החוברות שלכם של זכויות האדם, ביחד עם הסדנה שלנו נגד בריונות. למעשה, ארבעים ושמונה מהמתנדבים שלנו משתמשים בתוכנית, מקורק עד לימריק, ומגאלווי עד דבלין. כשהם מצוידים בערכות למחנך, הם מעבירים סמינרים והרצאות, ומשאירים מאחוריהם זרעים של זכויות האדם בכל מקום שאליו הם הולכים. ועם קרוב ל-3,000 תלמידים שסיימו את התוכנית, אנחנו בונים צבא הולך וגדל של זכויות האדם".

פיליפ קאמינגס, סופר, משורר ובלשן אירי, דיבר על הנחישות של ארגון הסיינטולוגיה להביא את הפילוסופיות והתובנות של ל. רון האברד לאירלנד – כשהן מתורגמות לשפת המקום – ואיך זה כבר הראה רחישת כבוד לתרבות ולהיסטוריה של המדינה: "למען השפה האירית עצמה, באמצעות המסירות שלכם לפרוייקט הזה וההזדמנות שנתתם לקבוצה שלמה של מתרגמים לעבוד על חומרים שבאמת יקראו אותם, אתם עושים כל-כך הרבה, ובדרכים מעשיות, כדי לקדם ולעודד את השימוש בשפה האירית.

פאדריי פירס, אחד המנהיגים הפוליטיים והמשוררים הבולטים שלנו, טבע את הביטוי הבא: Tír gan teanga, tír gan anam. 'ארץ ללא שפה היא ארץ ללא נשמה'. אז למרות שאתם אולי לא מודעים לזה, ובעוד שאולי זאת לא היתה ההתכוונות היחידה שלכם, מה שהשגתם היום זה למעשה לעזור לשמור את נשמתה של אירלנד בחיים".


הארגון והמרכז הקהילתי החדשים פתוחים לכל המבקרים ומספקים מבוא לדיאנטיקה ולסיינטולוגיה, החל ממרכז המידע לציבור. המצגות בו, שמכילות יותר מ-500 סרטים, מציגות את האמונות והעיסוקים המעשיים של דת הסיינטולוגיה ואת החיים והמורשת של המייסד ל. רון האברד.

מרכז המידע כולל גם תצוגות על היוזמות ההומניטריות הרבות בחסות הסיינטולוגיה והתוכניות להגעה אל הקהילה, כולל: רשת עולמית של מרכזי למידה וקרוא וכתוב; תוכניות כלל-עולמית לחינוך נגד סמים, למניעת השימוש בסמים ולגמילה; יוזמה נרחבת למען זכויות האדם; ותוכנית היועצים הרוחניים המתנדבים של סיינטולוגיה.

בנוסף לשירותים לקהילה, לחתונות ולטקסים דתיים אחרים, הקפלה יכולה לשמש גם ארגוני צדקה וקבוצות קהילתיות למגוון רחב של מפגשים, כגון ועידות וסדנאות. הבניין כולל גם מספר רב של חדרי סמינרים וכיתות לימוד, ואגף שלם שמוקדש לאודיטינג (ייעוץ רוחני) של סיינטולוגיה.


הפתיחה של הארגון והמרכז הקהילתי החדשים מגיעה במהלך תקופה של התרחבות מהירה עבור הדת עם 60 ארגוני סיינטולוגיה חדשים מלוס-אנג'לס לטמפה, מלונדון למילאנו, מיוהנסבורג לטוקיו ומתל אביב לקאושיונג. במהלך העשור האחרון, אותם אירועי פתיחה דחפו להתרחבות כלל-עולמית של הדת בקצב שעולה על כל 50 השנים הקודמות ביחד.

ב-2017, פתיחות של ארגוני סיינטולוגיה חדשים התרחשו באוקלנד, ניו-זילנד; בסן פרננדו ואלי, קליפורניה; במיאמי, פלורידה; ובקופנהגן, דנמרק.

פתיחות נוספות מתוכננות בשנים-עשר החודשים הקרובים למרכזים תרבותיים באירופה, באמריקה הלטינית, בצפון אמריקה ובאפריקה.