מיאמי, פלורידה

קבלת פנים קסומה לארגון הסיינטולוגיה החדש של מיאמי

29 אפריל, 2017

ארגון הסיינטולוגיה החדש בעיר הקסומה הזו פותח את דלתותיו לכבוד רוח החופש וההתנדבות בלב התרבותי של מיאמי.

מיאמי היא הלך רוח כפי שהיא מיקום. לדוגמה, העיר שוכנת במרחק של כ-370 ק״מ מהוואנה, קובה. אבל מיאמי של ימינו ממוזגת בצורה מורכבת עם עיר הבירה הקובנית כמו שני הצדדים של מטבע. מיאמי היא לטינית, היא האיטית, היא דרומית, היא ינקית, היא חמה ומזיעה וממש מגניבה. זמר הבלדות המוביל בפלורידה, ג׳ימי בופה, שר על מיאמי: ״יש לנו סגנון, יש לנו לוּק, יש לנו סטייל״.

לסטייל יש ברק חדש. על הכביש המהיר יו-אס 1, בין האווירה הבוהמית האגדית של קוקנט גרוב ועיר הסחר הבינלאומית, קורל גייבלס, התאספו 2,000 סיינטולוגים ואורחים ביום שבת, ה-29 באפריל, 2017, מעל מבנה בולט כדי לחגוג את הפתיחה של ארגון סיינטולוגיה.

מר מיסקביג׳ נותן את נאום החניכה אל מול אלפי האנשים שהתכנסו בטקס הפתיחה החגיגית, שנערך ביום שבת, ה-29 באפריל, בלבה של מיאמי.

כדי לחגוג את הקמתו של ארגון סיינטולוגיה חדש עבור מיאמי, מר דיוויד מיסקביג׳, יו״ר מועצת המנהלים Religious Technology Center והמנהיג של דת הסיינטולוגיה סיכם את נאום החניכה שלו באומרו:

״לים יש הרבה קולות, הרבה פרצופים והרבה מצבי רוח.
אבל ככל שהמים מגוונים יותר כך יש יותר רומנטיקה והרפתקאות.
אז המשיכי לשוט מיאמי האדירה.
דרך צלחה ומזל טוב.
הספינה שלך היא עכשיו ספינת המדינה והיא שטה למען האנושות תחת הדגל של סיינטולוגיה!״

מתקן זה מתוכנן לא רק להעלות אנשים למצבים מתקדמים של חופש נפשי ורוחני, אלא כמרכז הומניטרי שישיק תכניות שנאבקות בהתמכרות לסמים ובערות, שמעודדות זכויות אדם, וששולחות צוותי מתנדבים לאזורי אסון ברחבי העולם.

ובעוד שלארגון מיאמי יש קווי דמיון לארגוני סיינטולוגיה שניצבים בשני חצאי כדור הארץ, המבנה הטרופי בפלורידה משקף את האופי המקומי המיוחד של האזור הדרומי – בדיוק כמו שארגונים אחרים משקפים את התרבויות שלהם, בין אם זה סידני, אוקלנד, קאושיונג, לונדון, רומא, בוגוטה, מקסיקו סיטי, טמפה ועשרות הערים אחרות בהן סיינטולוגיה פורחת.

אז, בסוף אפריל, כשהבריזות הדרום-מזרחיות מקררות את המשתתפים, החגיגה של טקס הפתיחה התנועעה לחיים במקצב הסלסה שהיה בהחלט בסגנון פסטיבל הג׳אז ״מיאמי-ניס״. החגיגות שילבו את מקצבי הריקוד הלטיני עם גיבורים הומניטריים, והכול מסונכרן לעבר השבת החופש לעיר הזו.

מיאמי נמצאת במרחק של הרבה שנות אור משנת 1900, כשהיא היתה רק תחנת סחר עם פחות מ-2,000 תושבים שתבעו חזקה על הביצות של האברגליידס. ב-1960, כ-935,000 איש התגוררו במיאמי וב-2015 המספר נסק ל-2.7 מיליון – מיאמי היתה הבירה הפיננסית והתרבותית של אמריקה הלטינית.

מה גרם לזה? במילה אחת: חופש.

בתחילת ינואר 1959, שטף של פליטים שוחרי חופש החלו לנוע בזרם הגולף למיאמי על סירות, רפסודות או כל דבר שיכול לצוף. אוכלוסיית דרום פלורידה היא לא היחידה שגעשה, האופי והתרבות של העיר השתנו גם כן.

אחד המאחזים המוקדמים במה שהפך להתרחבות המואצת העולמית של סיינטולוגיה היה במיאמי, שנפתח לראשונה בעיר הקסומה ב-11 במרץ 1957. והארגון גדל כעת לבניין חדש מודרני ומהמם ״ברחוב הראשי״ של מיאמי או ״סאות׳ דיקסי היי-וויי״ כפי שהמקומיים מכנים אותו, בו נוסעות כ-70,000 מכוניות מדי יום. שבע קומות וכ-4,600 מטרים רבועים, כפי שראש העיר שלכם תומס רגלדו אמר, ״נקודת עגינה עבור הקהילה, עם רוח התנדבותית״.

ארגון הסיינטולוגיה הפעיל מספר מיזמים הומניטריים במאמצים לנטרל בעיות חברתיות כרוניות ואקוטיות וביתם החדש מספק קרש קפיצה עבור כל תכנית מקומית. פעילויות שאלה כוללות שותפויות עם דתות, קבוצות נוער קהילתיות, שופטים וקציני משטרה כדי להביא חינוך נגד סמים לנוער המקומי. בסך הכול, התכנית ׳עולם ללא סמים׳ השפיעה על יותר מ-35,000 איש אזור מיאמי בלבד.

מכיוון שהאזור הוא גם חממה להפרות של זכויות האדם, הארגון העביר קמפיינים של מודעות לסחר בבני אדם והתעללות בתחום בריאות הנפש שהגיעו לחמישה מיליון איש עם המסרים שלהם באמצעות תשדירי שירות לציבור בטלוויזיה המקומית דוברת הספרדית ובראיונות בשידורי רדיו בפריים טיים.

כדי להדגיש את התכניות ההומניטריות ותכניות זכויות האדם, החגיגה כללה נכבדים: ראש העיר תומס רגלדו, מר לינקולן דיאז-בלרט: חבר קונגרס של המחוז ה-21 (בדימוס); גב׳ תמרה בטליה, דירקטורית של תכניות חינוכיות במחוז מיאמי-דייד ; ומר אדוארדו סבּיון, יועץ חינוכי נגד סמים של מיאמי סיטי.

בנאום הפתיחה, ראש העיר רגלדו חלק כבוד לפתיחה של ארגון הסיינטולוגיה. ״בשבילי, ארגון הסיינטולוגיה הוא מאוד פשוט״, הוא אמר לקהל. ״אתם לומדים, אתם עובדים, אתם חושבים באופן חיובי ואתם עוזרים לאנשים. משום כך ומסיבות רבות אחרות, אתם מתאימים מאוד לעיר שלנו״.

ראש העיר רגלדו הסביר גם איך ״מיאמי היא שער לחלום האמריקני. ואתם פתחתם את השערים האלה על-ידי זה ששיניתם בניין קר ורגיל למרכז תוסס ... ושעות ההתנדבות שלכם ישנו חיים, אין ספק בקשר לזה. אז עכשיו, כל מה שאני מבקש זה שתיתנו לנו עוד יותר ׳שעות׳. עשרת אלפים, עשרים אלף – אני אקח את מה שתיתנו לי. זה מה שאנחנו צריכים מארגון הסיינטולוגיה.״

חבר הקונגרס לשעבר דיאז-בלרט דיבר על התשוקה הדדית להצית את זכויות האדם וחופש ששורים ביום האירוע: ״נולדתי בקובה והגעתי לארצות-הברית עם משפחתי, נמלטנו מהקומוניזם כשהייתי בן ארבע״, הוא החל. ״בפעם הראשונה שפגשתי חברים מהארגון שלכם בוועידה על זכויות האדם בוושינגטון די-סי, ידעתי שפגשתי אנשים מאוד מיוחדים. לאחר מכן, הלכתי לדבר עם מחלקת זכויות האדם שלכם, אתם לא אמרתם ׳אנחנו רוצים שתעזור לנו׳. שאלתם, ׳במה אנחנו נוכל לעזור?׳ ״

״העבודה שלכם היא לא רק תיאורטית״, המשיך מר דיאז-בלרט. ״היא אמיתית – מאוד אמיתית. ושמעתי מאלו שסובלים מהברוטליות של דיכוי, שהחומרים שאתם מחלקים הם ׳כמו משב רוח רענן׳. בכל בן אדם טבוע הצורך להיות חופשי. כולנו צריכים חופש באותה מידה שבה אנחנו צריכים אוויר לנשימה. והארגון שלכם והתכניות שלכם יתרמו רבות להפחת חופש בחייהם של אנשים.״

הדירקטורית לתכניות חינוכיות במחוז מיאמי-דייד, גב׳ תמרה בטליה, תיארה את עצמה בתור ״לוחמת למען ילדים. אולם, בגיל 10, הבת שלי לא יכלה לקרוא. אבל כשאלוהים סוגר חלון, הוא פותח דלת. והדלת הזאת היתה לארגון הסיינטולוגיה!״

בתה של גב׳ בטליה נרשמה לתכנית של הארגון ליישום הלמידה המבוססת על כלי הלימוד המהפכניים של ל. רון האברד. ״בשלושה חודשים בלבד, היא התקדמה מרמה של גן לקריאה וכתיבה ברמה של כיתה ג׳.״ היא אמרה. ״מה שאתם עושים באמצעות טכנולוגיית הלמידה הוא נס. התחלתי לתהות, עכשיו כשהילדה שלי ניצלה, עוד כמה ילדים אחרים ניתן להציל מאנאלפביתיות?״ שמונה חודשים לאחר מכן, היא פתחה בית-ספר של הארגון ליישום הלמידה בדרום מיאמי.

יועץ חינוכי נגד סמים של מיאמי סיטי, מר אדוארדו סבּיון, עזב את ארץ מולדתו הונדורס בגיל 12, והגיע למיאמי – בזמן שהעיר היתה משולה לסחר הסמים העולמי. מר סביון מסור למאבק בסמים.

״האתגר העיקרי שלי היה מחסור במשאבים״, הוא אמר בפתיחה החגיגית. ״כשמצאתי את תכנית הלימודים של ׳עולם ללא סמים׳, הרגשתי שהיא נשלחה מגן עדן. התחלתי להשתמש בתכנית במיאמי וראיתי שהיא משכה את בני הנוער. הסגנון הישיר שלה לא מייפה את המציאות של השימוש בסמים.״

״וכך, השמועה התפשטה במהירות. במהרה, נראה שכולם רצו את התכנית, כשתחנות רדיו התקשרו, תחנות טלוויזיה התקשרו, כולל כנסיות וקבוצות נוער. כולם אמרו: ׳אנחנו זקוקים למשהו שמתחבר לנוער שלנו׳. כך התנועה שלנו ׳ללא סמים׳ התעוררה לחיים.״

וכדי להדגיש את רוח השותפות השוררת היום, מר סבּיון דיבר על ארגון הסיינטולוגיה החדש בתור פלטפורמה גדולה יותר עבור שינוי חברתי. ״יש לנו הרבה יותר עבודה״, הוא אמר. ״אז, אני רוצה להודות לכם עבור ארגון הסיינטולוגיה החדש הזה ועבור ההתחלה הנפלאה החדשה עבור מיאמי. כי אחרי הכול, לא בכל יום נפתח ארגון שכזה. ולכן אני מתחייב בכנות שכולנו נפיק את המרב ממנו.״


ארגון מיאמי החדש מציע מרכז מידע שפתוח לציבור שבעה ימים בשבוע, עם כ-500 סרטים המתארים את המורשת והחיים של ל. רון האברד ואת האמונות והעיסוקים המעשיים של סיינטולוגיה. הוא גם מציג את הגודל וההיקף של המיזמים ההומניטריים והתכניות לסיוע הקהילה של הארגון, כולל רשת עולמית של מרכזים לאוריינות ולמידה; חינוך נגד סמים, מניעה וגמילה בעולם כולו; מאמצים הולכים וגדלים למען זכויות האדם וכוח הסיוע העצמאי הגדול ביותר בעולם, היועצים הרוחניים המתנדבים של סיינטולוגיה.

המתקן מספק את מגוון השירותים של סיינטולוגיה כולל סמינרים על דיאנטיקה וסיינטולוגיה בערבים ובסופי שבוע, המציעים סקירה על עקרונות בסיסיים ויישומם בחיים. קורסים רבים לשיפור החיים שמשלימים את סמינרי המבוא כדי לעזור לשפר כל היבט של החיים. ארגון הסיינטולוגיה גם מציג אגף שלם עבור אודיטינג (ייעוץ רוחני) של סיינטולוגיה.

האודיטוריום של ארגון הסיינטולוגיה החדש של מיאמי מתוכנן לארח מפגשים קהילתיים שכוללים שירותי סופשבוע, חתונות וטקסי הענקת שם. זהו גם המקום המושלם לאירועי בית פתוח, מפגשים קהילתיים, ארוחות בראנץ׳ ונשפים עבור בני כל הדתות.


טקס גזירת הסרט של מיאמי משיק עונה אפית של התרחבות עבור סיינטולוגיה ובו זמנית מסכם 12 חודשים של צמיחה בלתי נלאית. לאחרונה נערכו פתיחות של ארגונים בסן-פרננדו ואלי, קליפורניה; אוקלנד, ניו-זילנד; סן-דייגו, קליפורניה; סידני, אוסטרליה; הארלם, ניו-יורק; בודפשט, הונגריה; אטלנטה, ג׳ורג׳יה.

פתיחות עתידיות אמורות להיערך במרכזים תרבותים באמריקה הלטינית, צפון אמריקה, אירופה, בריטניה ואפריקה.