סן-פרננדו ואלי, קליפורניה

ארגון סיינטולוגיה הגדול ביותר בצפון אמריקה נפתח בסן-פרננדו ואלי

19 במרץ 2017

סרט נופל על ארגון סיינטולוגיה ענק כדי להתחיל עונה אפית של התרחבות עבור הדת.

כאשר נוסעים מעבר לגבעה מהוליווד, דרך מלהולנד דרייב, רואים את הוואלי שמנוקד בבריכות שחייה, עצי לימון וממשיך עד האופק. הסן-פרננדו ואלי, בשטח של 670 קילומטרים רבועים, הוא ביתם של 1.8 מיליון תושבים, אולפני הסרטים המובילים בעולם ותפאורות רקע שהופיעו בסרטים אמריקאיים החל מ-'קזבלנקה' ועד ל-'אי.טי.'. זה פרדוקס שאופייני לחברה כיום: ממש ליד ועם זאת עדיין במרחק עצום.

אבל בין כל הדברים האלה, אור חדש זוהר ברחבי ארבעים וארבע הערים והקהילות באיזור – מברבנק וגלנדייל דרך הידן הילס וקלבסאס ועד סן-פרננדו ויוניברסל סיטי – ארגון הסיינטולוגיה החדש בוואלי נותן שירות לכל הפינות של העמק.

מר דיוויד מיסקביג׳, יושב-ראש מועצת המנהלים Religious Technology Center הנחה את טקס החניכה מלא החיים ביום שבת, ה-19 במרץ. הקהל נעמד על רגליו שוב ושוב במחיאות כפיים סוערות במהלך נאום החניכה שלו.

"היום, אנחנו פותחים את ארגון הסיינטולוגיה הזה למען העמק הזה של חלומות", אמר דיוויד מיסקביג', המנהיג הרוחני של דת הסיינטולוגיה. "כמו שהסן-פרננדו ואלי הוא מגוון, כך גם העזרה שלנו. ולכן, אנחנו מקבלים בברכה את האנשים שמגיעים ממגוון התרבויות, המוצאים האתניים והמעמדות הכלכליים שיש בו. מבחינה זו, הארגון הזה משקף באופן מושלם את עיקרי האמונה של סיינטולוגיה, 'שכל בני האדם ללא הבדל גזע, צבע או אמונה, נבראו עם זכויות שוות. ... שלנשמות בני האדם יש את הזכויות של בני האדם'."

הארגון של הוואלי הוא התוספת הנרחבת ביותר לעולם הגדל של ארגונים אידיאליים של סיינטולוגיה, שמונה עכשיו 19 ארגונים במערב ארצות-הברית לבדה ו-57 ארגונים ברחבי העולם. "אידיאלי" הוא סטנדרט שנקבעו על-ידי מייסד הסיינטולוגיה ל. רון האברד כדי שכל ארגון יוכל להיות ביטוי מושלם של עקרונות הדת ועיסוקיה המעשיים.

וכך קרה שביום ראשון, ה-19 במרץ בשעה אחת בצהריים, 5,000 סיינטולוגים התאספו כדי לחזות בהתעוררות לחיים של ארגון הסיינטולוגיה האידיאלי הגדול ביותר בצפון אמריקה. זה היה טקס שמתאים לגודלו, היקפו וחשיבותו של הבית החדש בוואלי, ממחרוזת של פסקולים לכבוד עידן הזהב של הקולנוע, ועד ל-"V for Valley", הימנון שנכתב ועובד במיוחד לכבוד האירוע. אלפי המשתתפים נעמדו על רגליהם בהתלהבות רבה ומחאו כפיים לכל מכובד נלהב אשר שיבח את ההשפעה החברתית הרבה שיש לדת.

עבור הקהילה של הוואלי, ההשפעה נעה מעזרה לילדה מהגרת להשלים את הפער בלימודים בעזרת טכנולוגיית הלמידה, ועד לעזרה לעשרות אלפים של נוער מקומי להתחייב לחיים נקיים מסמים. וכן, הפתיחה החגיגית הזאת מעניקה עכשיו לתוכניות ההומניטריות של עזרה לקהילה פלטפורמה קבועה.

הארגון החדש ניצב ליד הצומת ההומה בצפון הוליווד שבו שדרות ברבנק ולנקרשים נפגשות עם דרך טוחונגה, ו-60,000 מכוניות עוברות בו מדי יום. הארגון הוא בשטח של 8,800 מטרים רבועים וניצב על 16 דונמים, כמה גושי בניינים מקריית האומנים נוהו, והוא מוכן לעבוד עם אנשים שמביאים לשינוי בקהילה ברחבי האיזור.

הדבר שהדגיש את ההתחייבות הזאת היו הנציגים שהגיעו לסן-פרננדו ואלי כדי לקבל בברכה את הארגון: סמפכ"ל רוברט גרין ממשטרת לוס-אנג'לס, לשכת הוואלי; סמפכ"ל טרוור ריצ'מונד ממכבי האש של לוס-אנג'לס, לשכת הוואלי; גב' נלי בריינטוס, מנהלת תוכנית החינוך של לוס-אנג'לס; והבישוף פרנקלין האריס, חבר הנהלה במועצת הכמרים של מחוז לוס-אנג'לס.

סמפכ"ל גרין דיבר בתחילה על הצורך בהרצאות של חינוך בנושא סמים, אלימות משפחתית ומודעות לכנופיות ועל איך לסיינטולוגים בוואלי היה תפקיד מפתח ביצירת יוזמה כזאת עם מועצת הכמרים ותחנות משטרה ברחבי הוואלי.

"ביחד, הגענו לילדים ולמבוגרים בסיכון עם התערבות וחינוך חיוניים לפני שהם הופכים לקורבנות או לחשודים. ועכשיו, שינינו את מסלול חייהם של למעלה מ-25,000 איש ברחבי הוואלי".

הוא גם הדגיש את הדוגמה שהדת מהווה בהתחלת מלחמת מצווה ליצירת הדדיות בין אמונות באיזור. "בואו נהייה מציאותיים, בין אם אתם יהודים, קתולים, נוצרים או סיינטולוגים, כולנו נמצאים כאן כדי ליצור קהילה טובה יותר ולשפר את החיים של כולנו. אבל העובדה היא שסיינטולוגיה לקחה על עצמה תפקיד של מנהיגות בקרב הדתות שלנו. מילאתם תפקיד עיקרי באיחוד תנועה של אמונות שמציעה בפתרונות אלטרנטיביים ותומכת בהם. ועשיתם את זה בשיתוף עם כל תחנות המשטרה של הוואלי. אתם לא רק יוצרים אמון בציבור, אתם מגנים על עתידנו. ולזה אני קורא: 'לחיות את האמונה'."

מכבי האש של לוס-אנג'לס נהנו משותפות במשך עשורים עם היועצים הרוחניים המתנדבים של סיינטולוגיה בכל הנוגע לכוננות למצבי אסון ומענה בשעת אסון. הם עבדו עם תחנות מכבי אש ברחבי הוליווד והוואלי וקיימו סמינרים עם כמות מוגבלת של משתתפים עם מתנדבים מקומיים של מענה בשעת אסון ואפילו תרגילים של אסונות בקנה מידה גדול.

"אני יודע שעיקרי האמונה שלכם מבוססים על פילוסופיה שעיקרה הוא עזרה לאחרים וזה משפיע על לרמת ההיערכות שלכם", אמר הסמפכ"ל ריצ'מונד. "בתור קבוצה שאינה ממשלתית, אתם ערוכים באופן מיוחד לאסונות ולטיפול במשברים. הקהילה יכולה לסמוך עליכם, וזה משהו באמת באמת חשוב. למעשה, זה הנכס הגדול ביותר שלכם".

הסמפכ"ל ריצ'מונד דיבר גם על ההתנסות שלו בפעם הראשונה שהוא עבד הם היועצים הרוחניים המתנדבים באתר הפגיעה של רעידת האדמה בנורת'רידג'. "הייתם של כדי לדאוג לקורבנות ולארגן את קווי האספקה. הבאת משאבים חיוניים כולל יותר מארבעים משאיות של מנות מזון ועשרה טון של אספקה. ויום אחר יום, שבוע אחר שבוע, במשך יותר מ-10,000 שעות התנדבות, הייתם מסורים לעיר ולאנשינו. ועל כך, לוס-אנג'לס אסירת תודה לסיינטולוגיה".

הנכבדים שנכחו במקום הדגישו את החשיבות של ארגון הוואלי בתור שותף חשוב מאוד למען הקהילה, שותף שתמיד אפשר לסמוך עליו.

מסיבה זו גב' בריינטוס תיארה את ההשפעה שיש לטכנולוגיית הלמידה של ל. רון האברד על העבודה שלה עם משפחות של מהגרים. במחוז לוס-אנג'לס יש יותר מ-200,000 ילדים מהגרים ולכן ביחד עם הסיינטולוגים מהוואלי, היא עזרה לשלב בלימודים כלים ללמידה כדי לתת לילדים האלה הזדמנות שנייה.

"עם הקורס שלכם 'ללמוד כיצד ללמוד', להורים היתה פתאום דרך באמת לעזור לילדים שלהם. אני זוכרת ילדה אחת שנכשלה בלימודים", היא סיפרה לקהל. "אחרי 4 שבועות בלבד של שיעורים פרטיים, היא היתה בין הטובות בכיתה. אי אפשר לשכוח את דמעות אמה, כשהיא ראתה איך כלי כזה פשוט ורב-עוצמה, פתח עולם חדש של הזדמנויות עבור הבת שלה. כן, שוב ושוב שיניתם חיים שהיו מיועדים לכישלון, לעתיד זוהר ומבטיח".

ארגון הסיינטולוגיה של הוואלי נתן גם חסות לחגיגת קריסמס עבור ילדי מהגרים בשבע השנים האחרונות, וגב' בריינטוס תיארה את ההשפעה שיכולה להיות לחוויה כזאת על חייו של ילד אחד. "אני עדיין זוכרת ילדה קטנה שאביה היה מובטל. שאלתי אותה מה היא רוצה לקריסמס והיא אמרה: 'השנה אני חושבת שכל מה שאני רוצה זה שעועית וטורטילה'. היא ידעה שלהורים שלה לא היה כסף לשום דבר אחר. אז כשהילדה הקטנה ראתה את המתנות מהארגון שלכם, היא זרחה".

הבישוף האריס עבד עם הארגון וחברי הקהילה של הוואלי בהפצת הספר מאת ל. רון האברד 'הדרך אל האושר' לאורך הרחובות בקהילה שלו, ואפילו מדוכן המטיף בכנסייה שלו. "הספר הזה מלא בנסים יומיומיים", הוא אמר. "האם אתם רוצים הוכחה חיה? מאז שהתחלתי עם 'הדרך אל האושר', לא היה לנו מקרה רצח בקהילות שלנו במשך יותר משלוש שנים".

אבל בתור הביטוי הטוב ביותר לרוח של היום הזה, הבישוף הכריז "העולם היום צריך תחייה רצינית. ולנוכח הדבר הזה, סיינטולוגים עושים את הכול בקנה מידה גדול. אתם החלטתם ש-'אנחנו הולכים לעשות את זה עד שהגיהינום יקפא, וגם אז, אנחנו נמשיך לעשות את זה על קרח'."


הארגון החדש מספק למבקרים מבוא לדיאנטיקה ולסיינטולוגיה, שמתחיל במרכז המידע לציבור. המצגות שלו, שכוללות יותר מ-500 סרטים, מציגות את האמונות והעיסוקים של דת הסיינטולוגיה ואת החיים והמורשת של המייסד ל. רון האברד.

מרכז המידע גם מפרט את התוכניות ההומניטריות הרבות שסיינטולוגיה תומכת בהן. הן כוללות מיזם חינוכי עולמי בנושא זכויות האדם; תוכנית מרחיקת לכת לחינוך נגד סמים, למניעת השימוש בהם ולגמילה מהם; רשת עולמית של מרכזי אוריינות ולמידה; ותוכנית היועצים הרוחניים המתנדבים של סיינטולוגיה, שהפכה לכוח הסיוע וההצלה העצמאי הגדול ביותר בעולם.

הקפלה הגדולה של ארגון הסיינטולוגיה החדש של הוואלי יכולה להושיב יותר מ-1,000 איש ומתוכננת לארח מפגשים קהילתיים שכוללים שירותי סופשבוע, חתונות וטקסי הענקת שם. היא גם תשמש לאירועים של הקהילה הרחבה, שיהיו פתוחים לחברים מכל הדתות. הבניין כולל גם מספר רב של חדרי סמינרים וכיתות לימוד, ואגף שלם שמוקדש לאודיטינג (ייעוץ רוחני) של סיינטולוגיה.


ארגון הוואלי הוא האחרון שנפתח בתקופה של צמיחה עצומה עבור דת הסיינטולוגיה במהלך 12 החודשים האחרונים. ארגון הסיינטולוגיה הלאומי עבור ניו-זילנד ואוקלנד פתח את דלתותיו בחודש ינואר השנה ועוד רבים נוספים נמצאים בדרך, עם פתיחות חגיגיות שמתוכננות במרכזי תרבות בצפון אמריקה, אירופה, בריטניה ואפריקה.