קופנהגן, דנמרק

חגיגה דנית: ארגון סיינטולוגיה חדש נולד במרכז קופנהגן

27 במאי 2017

אירוע הפתיחה של ארגון הסיינטולוגיה מצית מחדש את הרוח והנשמה של המרכז ההיסטורי של קופנהגן.

כשתלך לאורך המדרחוב הארוך ביותר והסואן ביותר באירופה, תגיע למקום הולדתה של קופנהגן. אתר שבו שתי כיכרות היסטוריים נפגשות – ניטורב (כיכר חדשה), וגאמלטורב (כיכר ישנה) – מקום המפגש והשוק המקוריים לדנים כשהם היו רק קהילת סוחרים לפני כמעט 1,200 שנה. מאז היה זה המקום שחווה אסונות גדולים, אומנות שמיימית ואת חיי היומיום של הדנים. היום, זה המקום שבו העבר משתלב בהווה, כי זה מקום המפגש לכל תושבי קופנהגן.

וכך, באחר צהריים מפואר, יותר מ-2,500 סיינטולוגים ואורחים התכנסו בכיכר המרוצפת כדי לחגוג דף חדש בהיסטוריה של אחת מבירות סקנדינביה הוותיקות ביותר ובעלות התרבות העשירה ביותר ולחגוג את הצעד הבא בעונת ההתרחבות של סיינטולוגיה.

שוב ושוב במהלך הנאום המרכזי של מר מיסקביג', הקהל הנלהב עמד על רגליו בהכרה מלאת שמחה של יום היסטורי לקופנהגן ולכל דנמרק.

מר דיוויד מיסקביג', המנהיג הרוחני של דת הסיינטולוגיה, הנחה את טקס החניכה, כשהוא מתאר את המסע אל ההישג רחב ההיקף הזה. "כפי שכמה מכם אולי זוכרים, נפגשנו פעם בחצות הלילה. כשאז הצגתם חזון עתידי של הארגון הזה. חלקתי איתכם את החזון שלכם והתחייבתם להפוך אותו למציאות. לכן, ביום הזה כאשר לא הרוח, לא הכפור ולא השלג הצליחו לעצור אותי, הגעתי באביב המהולל לומר: 'אתם יצרתם אותו, אתם עשיתם אותו, אתם ראיתם אותו ותפסתם אותו. ועכשיו עומד כאן ארגון הסיינטולוגיה הממוקם באופן האידיאלי ביותר בעולם, בשם החופש הרוחני והמימוש של רצון חופשי נצחי עבור דנמרק כולה'."

מתוך הערות הפתיחה של "בדנמרק נולדתי" מאת הנס כריסטיאן אנדרסן, אלפי הנוכחים היו עדים לאירוע פתיחה של מסורת לאומית ושל תחושת קסם. נציגים נכבדים שהיו נוכחים החיו את האירוע עם סיפורים של שיתופי פעולה הומניטריים למען דנמרק גדולה יותר, של הרפתקה שבה האוצר הוא ידע שיש לשתף בו את כולם ועם הכרה באתר היסטורי שעכשיו חזר לחיים באורח פלא.

הארגון עיצב מחדש, שיחזר וחידש את משכנו החדש במרכז קופנהגן. המבנה הניאוקלסי הזה, שעומד על שטח של 12,200 מטרים רבועים, נבנה במקור ב-1796 ונולד מתוך הלהבות של "השריפה הגדולה" שרק שנה אחת קודם לכן החריבו את רובע ניטורב/גאמלטורב. למעשה, התכנון העירוני חייב לשמור על החזית של "הפינה השבורה" הייחודית למבנה כדי לאפשר גישה למשאיות כיבוי אש בעלות סולם ארוך לרחובות העיר הצרים.

עם מיומנות ותשומת לב, הארגון חבר לבעלי מלאכה מקומיים והחזיר את המבנה ההיסטורי הזה לאופיו המקורי. דנמרק מפורסמת בעולם כולו בזכות העיצוב ובעלי המלאכה שלה והעבודה כללה את שחזור החלונות הצרפתיים והדלתות הצרפתיות העשויים מעץ האלון המקורי בצד החיצוני של הבניין ואת גרם המדרגות מעץ והתקרה הקשתית המקומרת בתוך הבניין.

ארגון הסיינטולוגיה החדש של דנמרק נישא לגובה חמש קומות ונמצא במרחק של צעדים ספורים בלבד מהסטרוגט, שבו עוברים מדי יום 75,000 הולכי רגל. בתור שכזה, הוא משמש כמוקד של העיר המרכזית למספר מיזמים הומניטריים שזכו להוקרה של הקהילה האזרחית בקופנהגן.

במשך שלושים שנה, קבוצות לחינוך על סמים במימון הסיינטולוגיה הגיעו אל בני הנוער במדינה עם מאות אלפי עותקים של חוברות 'האמת על סמים'; ארגון 'הדרך אל האושר' ארגן מבצעי ניקיון בשכונות והציף את רחובות קופנהגן עם התקנון החילוני ההגיוני לחיים מוסריים שנכתב על-ידי ל. רון האברד; כל זה בזמן שהסניף המקומי של 'נוער למען זכויות האדם' עבד כדי לקיים את המורשת הלאומית שלו על-ידי יצירת ה-"צעדה להעלאת המודעות" השנתית ובסך הכול הגיעו ליותר ממאתיים אלף אנשים עם המסר של זכויות האדם.

נכבדים מהממשל הלאומי והעירוני כיבדו את האווירה המיטיבה של האירוע כשהם מקבלים בברכה את הארגון: חבר מועצת העיר קופנהגן, מר קלאוס מייגינד; סגן ניצב במשטרת דנמרק (בדימוס), מר טוגר ברג נילסן; מנהל הוצאה לאור ויועץ לקהילת קופנהגן, מר רֶנֶה ינסן; והאדריכל לשחזור היסטורי, מר ביארק כריסטנסן.

חבר מועצת העיר מייגינד נאם בפני אלה שהתכנסו כדי לחנוך את הארגון החדש ודיבר על מחויבותו לזכויות האדם בתור הפקטור שנמצא בבסיס כל הסוגיות החברתיות. "זכויות האדם יוצרות את עמודי התווך של החברה שלנו, אבל במקום שבו הן נסדקות אנחנו מוצאים את הייאוש והצער הגדולים ביותר שלנו. כוחנו טמון באחדות וכך, ברוח אותה אחדות, התחלתי את שיתוף הפעולה שלי עם 'נוער למען זכויות האדם'."

מר מייגינד המשיך ותיאר כיצד נוצרה אותה שותפות ברורה של זכויות האדם: "זה היה לפני כשמונה שנים, כשקבוצה של צעירים נלהבים פנו אליי וביקשו לשתף פעולה במצעד שיציין את היום הבינלאומי של זכויות האדם. הניצוץ והחיות של אותם סטודנטים היו מידבקים – איך יכולתי לומר לא? מאות בני נוער דנים השתתפו, כשהם צועדים ממרכז העיר לנורֶבּרו. היו אפילו צוותי רקדנים, זמרים וראפרים שהופיעו. אלה היו זכויות האדם בפעולה חיה ברחובות קופנהגן. עכשיו, שנה אחרי שנה, אנחנו הולכים ביחד וצועדים ביחד. וביחד נתנו השראה לתנועת נוער שחצתה את העיר שלנו. אז זאת כבר לא הצעדה שלכם, זאת הצעדה שלנו".

סגן הניצב במשטרת דנמרק (בדימוס), מר טוגר ברג נילסן, הכיר טוב מאוד את הטרגדיה של התמכרות לסמים. "ראיתי את גופותיהם של מכרים ומכורים רבים שהתחילו לקחת סמים ולאחר מכן מתו", הוא אמר. "כקצין משטרה, הייתי האחרון שנפרד מהם. החברה שלנו ניסתה כל מיני פתרונות, אבל לשווא. ולכן פשיעה שקשורה לסמים יצרה פרק אפל בתקופת השירות שלי. נתקלתי בקיר ולא היה שום דבר שיכולתי לעשות. אבל בדיוק כאשר הדברים הגיעו לשפל המדרגה, הציגו לי משהו חדש לחלוטין – נרקונון".

לפני 10 שנים הוא גילה את תוכנית הגמילה מסמים, שפותחה על-ידי מייסד הסיינטולוגיה ל. רון האברד, במתקן דני צפונית-מערבית לקופנהגן. "אני זוכר שפגשתי אב שביקר את הבן שלו. הוא אמר לי: 'הבן שלי ניצל, ואני אציג אותך בפניו'. הבן שלו היה מכור להרואין במשך 10 שנים, והסתכלתי לתוך העיניים והלב שלו וראיתי חיים. עד שראיתי את זה במו עיניי, לא האמנתי שאפשר לגמול מכורים כבדים. אבל מסיימי התוכנית היו אמיתיים, והסיפורים שלהם היו מציאות מופלאה".

האדריכל לשחזור היסטורי, מר ביארק כריסטנסן, עזר לשמר את החזות חסרת הזמן של קופנהגן במשך יותר מ-35 שנה, והוא דיבר על משמעות השינוי של המבנה ההיסטורי, משכנו של הארגון. "הבית הניאוקלאסי שלכם צופה על הכיכר ההיסטורית הזאת ומספר סיפור משלו. למשל, הבנים האהובים שגרו כאן בעבר כוללים את מחברי החוקה הדנית וההמנון הלאומי שלנו – וגם משוררים ומדינאים בכל הרמות. לכן, גם הכיכר הזאת וגם הבית הזה נושאים בחובם את רוחה של עירנו. וכך, עם הפתיחה של הארגון האידיאלי הזה, מקום הולדתה של קופנהגן מוצא חיים חדשים".

לאחר שאנחנו מעצבים את המבנים שלנו, המבנים שלנו מעצבים אותנו", המשיך מר כריסטנסן. "במהלך עשור, לא רק שקלתם את הרעיון של שחזור, אלא אימצתם אותו. ויחד עיצבנו בניין מודרני יפהפה מאחורי החזית המסורתית של דנמרק הקלאסית. אז כן, הבניין הזה מעידן הזהב הדני נכנס עכשיו לעידן הזהב של סיינטולוגיה".

מנהל ההוצאה לאור והיועץ לקהילת קופנהגן, מר רֶנֶה ינסן, דיבר על ההרפתקה המוקדמת שלו וגילוי כתבי ל. רון האברד שבא בעקבותיה: "כבחור צעיר, לקחתי שנה חופש ונסעתי ברחבי העולם בחיפוש אחר ידע. המסע הזה הביא אותי לפינלנד, דרך רוסיה, למזרח הרחוק ולאוסטרליה. במקומות האלה ראיתי את הפסיפס האנושי. ושבתי הביתה עם רצון עז להזדמנויות חדשות לגדול. לכן כשנתקלתי בכתבים של המייסד שלכם, חשבתי, 'הנה מתחיל מסע חדש'. כי זה כבר לא היה מספיק רק להתקיים, זה היה הזמן לגלות את ל. רון האברד ולחיות".

מר ינסן סיים עם דברי הוקרה למר האברד ולאווירה של היום, אווירה של ציפייה עצומה לעתיד נהדר. "ל. רון האברד עומד נבדל מרבים כל-כך שהיו לפניו. הוא היה גם אדם שחיפש ידע וגם אדם שחלק את הידע. הוא היה מוצא אבן חוכמה ואז הופך אותה והופך אותה שוב, בשאיפה מתמדת לדעת יותר. אז היום אנחנו חוגגים בית של חוכמה שנבנה מאותן אבנים. מי ייתן וזה יהיה הבסיס שממנו כל תושבי דנמרק יצמחו, יחקרו, יחיו וירקיעו שחקים".


הארגון החדש מספק למבקרים מבוא לדיאנטיקה ולסיינטולוגיה, שמתחיל במרכז המידע לציבור. המצגות שלו, שמכילות יותר מ-500 סרטים, מציגות את האמונות והעיסוקים המעשיים של דת הסיינטולוגיה ואת החיים והמורשת של המייסד ל. רון האברד.

מרכז המידע גם מפרט את התוכניות ההומניטריות הרבות שסיינטולוגיה תומכת בהן. הן כוללות מיזם חינוכי עולמי בנושא זכויות האדם; תוכנית מרחיקת לכת לחינוך על סמים, למניעת השימוש בהם ולגמילה מהם; רשת עולמית של מרכזי אוריינות ולמידה; ותוכנית היועצים הרוחניים המתנדבים של סיינטולוגיה, שהפכה לכוח הסיוע וההצלה העצמאי הגדול ביותר בעולם.

הקפלה שוכנת בחצר פנימית מרכזית מרווחת שמתנשאת לגובה ארבע קומות עם אור טבעי החודר מתקרה שקופה המטילה זוהר חינני על כל החצר. היא גם תשמש לאירועים של הקהילה הרחבה, שיהיו פתוחים לחברים מכל הדתות. הבניין כולל גם מספר רב של חדרי סמינרים וכיתות לימוד, וקומה שלמה שמוקדשת לאודיטינג (ייעוץ רוחני) של סיינטולוגיה.


גזירת הסרט על המבנה החדש בדנמרק היא עוד הישג שנוסף לצמיחה יוצאת מן הכלל של סיינטולוגיה ב-12 החודשים האחרונים. לאחרונה נערכו פתיחות של ארגונים במיאמי, פלורידה; סן-פרננדו ואלי, קליפורניה; אוקלנד, ניו-זילנד; סן-דייגו, קליפורניה; סידני, אוסטרליה; הארלם, ניו-יורק; בודפשט, הונגריה; ואטלנטה, ג׳ורג׳יה.

פתיחות עתידיות מיועדות להיערך במרכזים תרבותיים באמריקה הלטינית, בצפון אמריקה, באירופה, בבריטניה ובאפריקה.