בודפשט, הונגריה

סאגה של חופש מגיעה לשיאה בארגון אידיאלי שמתעורר לחיים בודפשט

23 ביולי 2016

ארגון הסיינטולוגיה האידיאלי של בודפשט נפתח ב-23 ביולי 2016, ומהווה ציון דרך עבור חופש רוחני בהונגריה.

כבר יש סיפורים אפיים על סיינטולוגיה בהונגריה – מדינה שבמשך מאות שנים הוקירה וטיפחה את המיתוסים והסיפורים שלה. בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 הקומוניזם הטוטליטרי והאתאיסטי החל לסגת ממזרח אירופה, אסיה ורוסיה. ההונגרים, שהיו רעבים לרוחניות במשך זמן רב – כמו כל האנשים שסבלו תחת הקומוניזם הסובייטי – חיפשו מיד אחר אמת ודת. ב-1988, עותק יחיד של 'דיאנטיקה: המדע המודרני של בריאות הנפש' מאת ל. רון האברד חדר מעבר למסך הברזל ותנועה נולדה.

עכשיו, 25 שנים לאחר שהיא הניפה את הדגל של סיינטולוגיה בבודפשט, הדת פתחה ארגון אידיאלי של סיינטולוגיה בעיר ההיסטורית. הארגון האידיאלי של בודפשט הוא הארגון האידיאלי ה-52 שנפתח מאז 2003, והקצב של פתיחות חגיגיות רק הולך ומתגבר; עוד 50 ארגונים נמצאים כבר בשלבי בנייה/שיפוץ.

"אומרים שכל העולם מכיר את עיר הבירה שלכם בתור עיר בירה של חופש", אמר המנהיג של דת הסיינטולוגיה, דייוויד מיסקביג', בנאומו בטקס הפתיחה. "המאבק שלכם להיות חופשיים מסופר בכל שפה ידועה על פני כדור הארץ. גם נאמר בו שבכל מקום שבו אנשים משתוקקים לחופש, הם הופכים להיות 'אזרחי הונגריה'."

"אומרים שכל העולם מכיר את עיר הבירה שלכם בתור עיר בירה של חופש", אמר המנהיג של דת הסיינטולוגיה, דייוויד מיסקביג', בנאומו מול 3,500 סיינטולוגים ואורחיהם בקטס הפתיחה של הארגון האידיאלי של בודפשט ב-23 ביולי. "המאבק שלכם להיות חופשיים מסופר בכל שפה ידועה על פני כדור הארץ. גם נאמר בו שבכל מקום שבו אנשים משתוקקים לחופש, הם הופכים להיות 'אזרחי הונגריה'."

להונגריה, מדינה שנמצאת פחות או יותר באמצע של הכול, הגיעו הרבה מאוד מבקרים. שבטים נודדים מהמזרח הקימו ממלכה לפני אלף שנה והכתירו את המלך סטפן הראשון. ואז הגיעו מונגולים, עותמאנים, אוסטרים מתקופת הבסבורג, גרמנים ורוסים. היו מלחמות ומהפכות, שינויים עצומים בתרבות ומוזיקה נהדרת, וכמובן שאסור לשכוח את האוכל. ואפילו בתור תוספת היסטורית מעניינת למאה ה-15, היה בחור בשם ולאד (המכונה גם דרקולה) שהשחיז שיניים וציפורניים באיזור שנקרא טרנסילבניה בהונגריה.

בזמן שהגאות והשפל של התרבות שטפו את הונגריה, עיר גדולה נבנתה על הגבעות בצד המערבי של נהר הדנובה, העיר בודה. ועיר צעירה יותר, פשט, הוקמה על המישורים בצד המזרחי של הנהר. בודפשט היום היא מרכז תרבותי, פוליטי, המרכז המסחרי של הונגריה, ואחד המטרופולינים הגדולים במרכז ומזרח אירופה. לעיר המלאה בהרבה אתרי תרבות היסטוריים – ארמון בודה, באסטיון הדייגים, גשר השלשלאות ורבים נוספים – נוסף סמל חדש של חירות כתוצאה מפועלם של אלפי סיינטולוגים.

ארגון הסיינטולוגיה האידיאלי עומד בלב לבה של בודפשט ההומה. קשה לפספס את הארגון בגודל 6,000 שנמצא על אחד הרחובות הראשיים העמוסים של העיר, דרך ואסי, בלב הרובע XIII ההומה. השלט של סיינטולוגיה באורך 26 מטרים על הצד המערבי של הבניין מודיע על קיומו ליותר מ-100,000 איש שנוסעים בכביש הזה מדי יום.

"כמיהה לעצמאות רוחנית" היתה הדרך שבה מר מיסקביג' תיאר את הונגריה ואת הקהל שהשתתף בפתיחה. "כאן עומד הדבר שבניתם כדי להכריז שאפשר לעשות את זה – ארגון הסיינטולוגיה האידיאלי החדש של בודפשט!"

הפתיחה החגיגית של הארגון היא נקודת השיא של ההתרחבות המהירה של הדת במדינה, מאז שהיא הגיעה אליה לפני רבע מאה. למעשה יותר מ-33 מרכזים פזורים עכשיו בנוף ההונגרי ובמדינות השכנות של רומניה, סלובקיה והרפובליקה הצ'כית. ונציגים מכל אחד מהם היו בין 3,500 הסיינטולוגים והאורחים שנכחו בטקס הפתיחה.

בין הנוכחים בלטו אישי מפתח בתרבות ההונגרית שהגיעו כדי לקדם בברכה את הארגון לביתו החדש: ד"ר אישטבן קומרומי, מפקד בריגאדה, מפקד המשטרה בדימוס של מחוז פשט; ד"ר אילדיקו האקנה סזונדי, סגנית הנשיא בנושאי תרבות, חינוך, תיירות ונוער בעיר סזגד; גב' אגנס דברסני, חברת מועצה, מוסד החינוך 'גרדוני' של הונגריה; וסופר לאומי מפורסם, מר אישטבן נמרה.

"לפני 15 שנה יצרתם איתי קשר בפעם הראשונה. רציתם לקיים מרוץ מרתון לאורך הונגריה כדי להעלות את המודעות של המדינה לנושא הסמים", סיפר ד"ר קומרומי לקהל. "אז ביחד השקנו את המרתון הראשון למען הונגריה נקייה מסמים במרץ 2002. ומאז סחפתם את האומה הזאת עם המסר שלנו. הגעתם ליותר מ-400 ערים ועיירות. חילקתם יותר משני מיליון חוברות נגד סמים. ועוררתם השראה בנוער של אומה שלמה לחיות חיים נקיים מסמים".

גב' דברסני תיארה איך 'הארגון ליישום הלמידה', שמשתמש בטכנולוגיית הלמידה של ל. רון האברד, משנה את נוף החינוך. "זמן קצר לאחר תחילת הקריירה שלי נתקלתי בבעיות בלימוד התלמידים שלי. ילדים רבים תויגו בתור 'בעייתיים' או אובחנו בתור ילדים עם 'קשיי למידה'. למורה, זה שובר את הלב לראות את הבעיות האלה ושאין לה את הכלים לעזור. ועם זאת, בחשיכה הזאת שהולכת ומחמירה עדיין ישנם אנשים שעובדים, אנשים שמביאים תקווה; אנשים שלא מוכנים להרים ידיים. ופגשתי את האנשים האלה בארגון ליישום הלמידה של הונגריה".

האופי הלאומי של הונגריה מוגדר בחלקו על-ידי תרבות ואהבת מדעי הרוח. ד"ר סזונדי נזכרה שהפעם הראשונה שהיא פגשה סיינטולוגים היתה ב-"בית-הקפה האזרחי" שלה, שאליו מגיעים אזרחים כדי ללמוד איך הם יכולים להיות יותר מעורבים מבחינה אזרחית. "אני תמיד רוצה להראות כל דבר טוב שקורה בעיר", היא אמרה. "וזה בהחלט כולל אתכם ובאופן ספציפי את 'הדרך אל האושר'. אחרי הכול, מי לא רוצה להיות מאושר? אבל אפילו חשוב יותר, אני מאמינה שאחרים צריכים לדעת על זה. אני מאמינה שהדרך ההונגרית צריכה להיות פרח ושגשג".

בדברו על המורשת התרבותית, הסופר מר נמרה, דיבר על מייסד הסיינטולוגיה ל. רון האברד, שהיה גם סופר מפורסם שכתב ז'אנרים רבים. "מר האברד אמר שהוא היה רק בן אדם, ועם זאת הוא בנה נתיב לחופש, וזה נתיב שלא קשה מדי להתקדם בו", אמר מר נמרה. "בזכותו, כל אדם – ולא משנה כמה הוא חכם או בר-מזל, כמה עשיר או עני – יכול להגיע למקום גבוה יותר, שהוא הרבה יותר ממה שהוא אי פעם דמיין. וכל הדברים האלה מוכיחים של. רון האברד הוא ההומניסט הגדול ביותר של המאות ה-20 וה-21".


הארגון האידיאלי החדש של בודפשט מספק לכל המבקרים מבוא לדיאנטיקה ולסיינטולוגיה, שמתחיל במרכז המידע לציבור. המצגות שלו שמכילות יותר מ-500 סרטים, מציגות את האמונות והעיסוקים המעשיים של דת הסיינטולוגיה ואת החיים והמורשת של המייסד ל. רון האברד.

מרכז המידע מציע גם סקירה מפורטת על התוכניות ההומניטריות הרבות בחסות סיינטולוגיה. ביניהן, מיזם חינוכי עולמי בנושא זכויות האדם; תוכנית מרחיקת לכת לחינוך נגד סמים, למניעת השימוש בהם והגמילה מהם; רשת עולמית של מרכזים ללימוד קרוא וכתוב ולמידה; ותוכנית היועצים הרוחניים המתנדבים של סיינטולוגיה, שמהווה כיום את כוח הסיוע העצמאי הגדול ביותר בעולם.

הקפלה של ארגון בודפשט משמשת להתאספויות קהילתיות של סיינטולוגים, כולל שירותי סופשבוע, חתונות וטקסים להענקת שם – וגם לאירוח אירועים קהילתיים מקיפים הפתוחים לבני כל הדתות. בארגון האידיאלי החדש יש גם הרבה חדרי סמינרים וכיתות לימוד, בנוסף לקומה שלמה שמיועדת לאודיטינג (ייעוץ רוחני) של סיינטולוגיה.


הפתיחה של בודפשט ממשיכה את תקופת ההתרחבות העצומה של סיינטולוגיה ב-12 החודשים האחרונים. למעשה, היא מהווה נקודת השיא בהתרחבות הדת שעולה על כל 50 השנים האחרונות ביחד. לאחרונה התקיימו פתיחות חגיגיות של ארגונים באטלנטה, ג'ורג'יה, מילאנו, איטליה, טוקיו, יפן, בוגוטה, קולומביה, ובזל, שוויץ. כמו כן, סיינטולוגיה פתחה לאחרונה את מרכז הפקות מדיה של סיינטולוגיה, סטודיו בשטח של 20 דונם עם הטכנולוגיה החדשנית ביותר בהוליווד, קליפורניה, כדי להפיץ את המסר של הדת באמצעות הטלוויזיה, הרדיו, האינטרנט, המדיה החברתית ובכל אפיקי המדיה הנוספים.

ויש עוד בדרך, עם פתיחות של ארגונים אידיאליים שמתוכננות בשנה הבאה במרכזי תרבות באוסטרליה, ניו-זילנד, אירופה וצפון אמריקה.