הארלם, ניו-יורק

ורד חדש פורח: ארגון אידיאלי ומרכז הקהילתי נפתחו בהארלם

31 ביולי 2016

הארגון האידיאלי והמרכז הקהילתי החדשים של הארלם נקראים "מרכז של תקווה ברחוב 125", עם הפתיחה החגיגית המרגשת שלהם שהתקיימה ביום שבת ה-31 ביולי 2016.

מים מקיפים אותו. במזרח, הנהרות הארלם והאדסון מציינים את הגבולות שלו, אבל הארלם משפיע לכל עבר. במשך דורות, השכונה הזאת היתה המרכז הרוחני של סגנון החיים האפרו-אמריקאי והקריבי בארצות-הברית. מגמות מובילות במוזיקה, ריקוד, שירה ואומנות מתפשטות מהמקום הזה, שנמצא צפונית לסנטרל פארק של ניו-יורק. המשמעות התרבותית שלו מגיעה הרבה מעבר לגבולות הגיאוגרפיים שלו – הארלם חדר עמוקות לנפש של אמריקה.

"בשום מקום בעולם אין מקום כמו הארלם", אמר דייוויד מיסקביג', יו"ר מועצת המנהלים של Religious Technology Center והמנהיג של דת הסיינטולוגיה. "המקום הזה הוא הרנסנס של משוררים, כותבי מחזות, ציירים, סופרים ומוזיקאים – רק למנות חלק מהשמות גורם לך להרגיש ענווה: דיוק אלינגטון, קאב קולוויי, בילי הולידיי, קלוד מקיי ולואי ארמסטרונג. מה עוד אפשר לומר חוץ מאשר: 'אם תוציאו את הארלם מההיסטוריה האמריקאית, הכול יהפוך להיות אפור ומשעמם'."

במשך היום ירד גשם בלתי פוסק ואז – כאילו על פי סימן – הוא הפסיק כמה רגעים לפני תחילת הטקס. "בשום מקום בעולם אין מקום כמו הארלם", אמר דייוויד מיסקביג', יו"ר מועצת המנהלים של Religious Technology Center והמנהיג של דת הסיינטולוגיה. "המקום הזה הוא הרנסנס של משוררים, כותבי מחזות, ציירים, סופרים ומוזיקאים – רק למנות חלק מהשמות גורם לך להרגיש ענווה: דיוק אלינגטון, קאב קולוויי, בילי הולידיי, קלוד מקיי ולואי ארמסטרונג. מה עוד אפשר לומר חוץ מאשר: 'אם תוציאו את הארלם מההיסטוריה האמריקאית, הכול יהפוך להיות אפור ומשעמם'."

ביום ראשון, 31 ביולי, סיינטולוגיה פתחה ארגון אידיאלי ומרכז הקהילתי ברחוב 125 המפורסם במנהטן. האירוע ציין חגיגה לכבוד הרוח של הארלם עצמה, שהשפיעה על כל הנוף התרבותי של ההיסטוריה האמריקאית. מבידור חי שכלל מאודות ועד ג'אז, ריקודים אפרו-לטיניים, ביטבוקס והיפ-הופ, ועד לאנשים מכובדים שייצגו את הספקטרום הפוליטי, התרבותי והרוחני של הארלם והסניגוריה הציבורית של ניו-יורק, הארגון והמרכז הקהילתי נפתחו בטקס שעורר את התשוקה לחיים שהארלם מפורסמת בה.

"אנחנו כאן כדי לחגוג את הדופק של הארלם, שהוא גם הדופק של האנושות", אמר מר מיסקביג' בנאום הפתיחה שלו. "כל מה שאתם צריכים לעשות זה להצמיד את האוזן לאדמה ולשמוע אותו פועם, שוב ושוב: הארלם. הארלם. הארלם. לאחר מכן, אם מישהו ישאל 'מה בדיוק קרה?' אתם יכולים לומר בכנות: הארלם נולד מחדש".

בהנהגתו של מר מיסקביג' סיינטולוגיה פתחה את הדלתות של יותר מ-50 ארגונים אידיאליים חדשים – מלוס-אנג'לס ועד טמפה, מלונדון ועד מילאנו, מיוהנסבורג ועד טוקיו, ממוסקבה ועד קאושיונג. במהלך העשור האחרון, הפתיחות החגיגיות האלה היו חוד החנית של ההתרחבות העולמית של הדת בשיעור שעולה על 50 השנים הקודמות גם יחד.

וכמו ערים רבות שקוראות עכשיו לארגון אידיאלי "שלהם", גם להארלם יש מערכת יחסים של עשרות שנים עם סיינטולוגיה, והם עובדים בשיתוף פעולה עם יחידים וקבוצות על תוכניות אוריינות, יוזמות למניעת שימוש בסמים, קמפיינים להעלאת המודעות לזכויות האדם וחינוך לערכי מוסר. למטרה זו, המרכז הקהילתי של הארלם מהווה עכשיו בית קבוע עבור מתן שירות ברמת האדם הפשוט של תוכניות חשובות כגון 'האמת על סמים', 'מאוחדים למען זכויות האדם' ו-'הדרך אל האושר'.

ארגון הסיינטולוגיה והמרכז הקהילתי החדשים נמצאים במרחק של רק שתי הדלתות אחד מהשני ברחוב 125 בהארלם – הרחוב הראשי של הארלם – במרחק גוש בניינים אחד מגשר טריבורו. ביחד, השטח של שני הבניינים הוא 6,100 מטרים רבועים והם מהווים מגדלור של עזרה לקהילה במזרח הארלם.

"המרכז הקהילתי החדש הזה לא מייצג רק הצעה לעזור, אלא את ההתחייבות והזכות שלנו להושיט עזרה. כי לא משנה מה הדברים שהופכים כל אחד מאיתנו לאינדיבידואל, כולנו מייצגים את אחוות האדם. ולכן אי אפשר להתעלם מהעובדה שהסבל של כל אחד הוא גם הסבל שלנו. ושאף אחד מאיתנו הוא לא חופשי אלא אם כן כולנו חופשיים. כאשר מסתכלים על זה כמכלול, זה ברור שהחובה שלנו היא להציג אנושיות לכל נפש חיה. וכך לשמור על האמונה במשפחת האדם", אמר מר מיסקביג'.

ברוח הדברים האלה, לאלפי הסיינטולוגים והאורחים שהשתתפו בטקס הצטרפו אנשי מפתח מובילים מהעיר ומהמדינה כדי לקדם בברכה את הארגון החדש: חבר בבית המחוקקים של מדינת ניו-יורק רוברט רודריגז, הכומר ג'וני ריי יונגבלוד, כומר הידוע בכל המדינה והכומר הראשי בכנסייה הבפטיסטיתמאונט פסגה, הכומר ג'וזף ג'ונס, שגריר של זכויות האדם וחבר במועצת הכמרים של רובע 70 בעיר ניו-יורק, ומר רפאל בנווידס, נשיא התאחדות הסוחרים של מזרח הארלם.

"יכולתם לבחור בכל מקום כדי לבסס את הנוכחות החדשנית שלכם", אמר חבר בית המחוקקים רודריגז בנאום הברכה שלו. "אני באמת אסיר תודה שמכל המקומות ברחבי העיר ניו-יורק והעולם בחרתם בקהילה הזו. ויש לנו כאן קרקע פורייה. כאשר הארלם זז, כל העולם רועד ... ואני מאמין שעל-ידי הפעולה הפשוטה של לפתוח את הדלתות שלכם אתם הולכים לתת הזדמנות לקהילה הזו, הזדמנות להתקדם. וכאשר מוסיפים את הפוטנציאל הזה לשיעורי חונכות כדי לעזור לצעירים שלנו, הרצאות וסדנאות של כישורים לחיים, קורסים על היסודות של החיים או אפילו עצה ידידותית, המרכז הזה יכול להיות מרכז של תקווה ברחוב 125".

הכומר ג'וני ריי יונגבלוד הוסיף "הערים והקהילות שלו מלאים בכנסיות לכאורה. ולכן, המאורע הזה היום הוא חלום שמתגשם, הארגון האידיאלי והמרכז הקהילתי האלה של סיינטולוגיה נפתחים בתור מגדלור של אור במים הגועשים של ימינו. עולה בדעתי האנלוגיה של זרע. כי אם שותלים אותו בקרקע הנכונה ומשקים אותו, תראו למה הוא הופך. תראו את הארגון האידיאלי הזה שפרח מולנו. מי ייתן והוא יהיה מגדלור אדיר עבור האנשים של הארלם והאנשים בכל רובע של העיר האהובה שלנו".

כשהוא מתייחס לעובדה שהפתיחה מסמלת הבטחה חדשה למזרח הארלם, מר רפאל בנווידס, נשיא התאחדות הסוחרים השכונתית אמר "במרכז הזה יש כלים לגרום לקהילה לשגשג. לחוברת המיוחדת 'הדרך אל האושר' היתה השפעה עצומה על הקהילה שלנו. ועם המשך הפצה והמרכז הזה, בהארלם יש עכשיו זרז רב-עוצמה כדי להבטיח שהשכונה שלנו תמשיך להתקדם לאורך הנתיב הנכון – כדי לשגשג. אז כל הקהילה, משירותי אכיפת החוק ועד לעסקים וארגונים, מאמצת את החוברת הקטנה הזאת".

ההשפעה שיש לסיינטולוגיה על המאבק למען זכויות האדם ברורה בדבריו של הכומר ג'וזף ג'ונס: "אנחנו כאן כדי לתבוע את ההווה ולתכנן את המחר. ועל המחר הזה חרוט המושג: 'זכויות האדם'! לתוכנית שלכם של זכויות האדם יש חיים משל עצמה. זוהי רכבת בלתי ניתנת לעצירה שטסה לעבר חופש וצדק. אחרי הכול, את ההשראה למאמצים שלכם למען הזכויות של האדם נתנה הדת בהנהגתו איש החזון ל. רון האברד. ולכן, הם מדגישים את העובדה שהרוח האנושית היא המשאב הגדול ביותר שלנו – וכשאנחנו מאוחדים למטרה מסוימת שום דבר לא יכול להביס אותנו.

אז לאור מה שאנחנו חוגגים היום, בואו נגרום לכל הארלם וניו-יורק להתאחד למען המטרה החשובה ביותר שלנו של להגן על זכויות האדם שלנו – בעיר הזאת שהיא המדהימה ביותר על כדור הארץ".

לאחר מכן, מר מיסקביג' והאנשים המכובדים שהשתתפו בטקס משכו את החבל והפילו את הסרט, ובכך פתחו רשמית את הארגון האידיאלי והמרכז הקהילתי החדשים בזמן שהקהל אמר שוב ושוב "הארלם, הארלם, הארלם".


הארגון האידיאלי החדש של הארלם מספק לכל המבקרים מבוא לדיאנטיקה ולסיינטולוגיה, שמתחיל במרכז המידע לציבור. המצגות שלו, שמכילות יותר מ-500 סרטים, מציגות את האמונות והעיסוקים המעשיים של דת הסיינטולוגיה ואת החיים והמורשת של המייסד ל. רון האברד.

מרכז המידע מציע גם סקירה מפורטת על התוכניות ההומניטריות הרבות בחסות סיינטולוגיה. ביניהן, מיזם חינוכי עולמי בנושא זכויות האדם; תוכנית מרחיקת לכת לחינוך נגד סמים, למניעת השימוש בהם והגמילה מהם; רשת עולמית של מרכזים ללימוד קרוא וכתוב ולמידה; ותוכנית היועצים הרוחניים המתנדבים של סיינטולוגיה, שמהווה כיום את כוח הסיוע העצמאי הגדול ביותר בעולם.

הארגון האידאלי של הארלם כולל גם קפלה שמשמשת להתכנסויות קהילתיות של סיינטולוגיה, כולל שירותי סוף שבוע, חתונות וטקסים להענקת שם, כמו גם למגוון אירועים קהילתיים שפתוחים לחברים בכל הקבוצות הדתיות. הארגון כולל גם מספר חדרי סמינרים וכיתות לימוד ומרכז חונכות ולמידה גדול, בנוסף לקומה שלמה שמוקדשת לאודיטינג של סיינטולוגיה (ייעוץ רוחני).


ההפתיחה של הארלם ממשיכה את תקופה של ההתרחבות העצומה של סיינטולוגיה ב-12 החודשים האחרונים. לאחרונה התקיימו פתיחות חגיגיות של ארגונים בבודפשט, הונגריה, אטלנטה, ג'ורג'יה, מילאנו, איטליה, טוקיו, יפן, בוגוטה, קולומביה, ובזל, שוויץ. כמו כן, סיינטולוגיה פתחה לאחרונה את מרכז הפקות מדיה של סיינטולוגיה, סטודיו בשטח של 20 דונם עם הטכנולוגיה החדשנית ביותר בהוליווד, קליפורניה, כדי להפיץ את המסר של הדת באמצעות הטלוויזיה, הרדיו, האינטרנט, המדיה החברתית ובכל אפיקי המדיה הנוספים.

ויש עוד בדרך, עם פתיחות של ארגונים אידיאליים שמתוכננות בשנה הבאה במרכזי תרבות באוסטרליה, ניו-זילנד, אירופה וצפון אמריקה.